| Narcy55 a întrebat:

Am băgat dosarul pentru școală de soferi anul trecut în ianuarie pe data de 11.Am luat sala pe 27 februarie 2018. Dar orașul l-am dat de 2ori și am picat. Înțeleg ca instructorul nu m-a învățat nici cum se gareaza și de asta vreau sa ma duc la alta scoala. Întrebarea mea estebig grinaca îmi refac dosarul la alta scoala, pot sa folosesc certificatul de admitere la proba teoretica încă valabila pana pe 27 februarie?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Examinarea trebuie incheiata in termen de 1 an de la terminarea scolii de conducere, respectiv data inscrisa in fisa eliberata de scoala.
Daca nu ai obtinut permisul in acest interval va trebui sa repeti scoala de conducere si examinarea la ambele probe - teoretica si practica.

| LuluOneMillion a răspuns:

Daca te duci la alta scoala doar iti cauti un instructor la scoala aia, spui vechii scoli sa te scoata din sistemul lor si la scoala la care mergi o sa iti dea sa completezi un formular cu suma pe care o platesti tot atunci, te baga in sistem si poti sa faci ore cu instructorul de acolo dupa care mergi la examen. Stiu pentru ca si eu am facut asta dupa ce am picat prima data la traseu, iar cu instructorul de la cealalta scoala am luat.

| user1337 a răspuns:

Sala nu mai e valabila dacă schimbi școala de șoferi. Dacă schimbi instructorul din cadrul aceleiași scoli e ok

| anonim_4396 a răspuns (pentru user1337):

E valabilă indiferent de școală, că tu ai luat-o, nu școala
nu mai e valabilă când îți expiră școala, adica la 1 an