| LohneheriusAy a întrebat:

Buna TPU! Am o intrebare: de ceva vreme, in fiecare seara cand ma plimb cu bicicleta (fiind pasionat de ciclism) intampin probleme destul de serioase cu cainii maidanezi din orasul meu (Suceava). Am incercat sa-mi restrang aria de plimbare cu bicicleta pentru a evita zonele periculoase in care cainii maidanezi incep sa fuga dupa mine, pentru ca in final sa ma muste. Problema este ca am ajuns in punctul in care, cel mai sigur este sa raman in casa pentru a evita aceste situatii in care strig cat ma tin plamanii la caini ca sa plece si nu mai par sa fie intimidati. Mi-am cumparat si un aparat anti-caini cu ultrasunete si tot nu merge. In seara asta, m-am ranit destul de serios fiind atent in spate la un caine care fugea dupa mine.
Asadar, intrebarea mea este ce se poate face intr-o asemenea situatie?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~probleme destul de serioase cu cainii maidanezi...ce se poate face intr-o asemenea situatie?~

mută-te și tu mai spre centru

| dinaprilie a răspuns:

Da-le de mancare!

| Mirel4412 a răspuns:

Pe mine cand ma alearga cainii, scot bidonul cu apa si le dau un jet, o sa fuga instant si data viitoare nu o sa te mai bage in seama. Daca nu ai apa, ia o lumins cu mod flash, o sa-i sperie.

| Alverto a răspuns:

Salut
E o problema serioasa cu care multi se confrunta. Trebuie neapărat să suni la primărie și să le spui problema cu câinii pentru a veni o echipa specială sa ii ia și să îi ducă într-un adăpost ceva. Când mai întâlnești probleme de genul poți suna la poliție fiindcă e o problema ce îți pune viața în pericol.
Dar până atunci urmărește videoclipul asta: https://youtu.be/ZY0clvN2oTc