| uply a întrebat:

Am o mare problema emotionala.Stiu ca vi s-ar putea parea stupid, dar mi-e tare frica de caini.De fiecare data cand merg pe strada si vad cate un caine,mai ales daca e mare si pare mai turbat sau fugarit,sau daca sunt in haita,ori latra masinile si cii si ii vad fugind,sau mi se par mie mai nebuni, am senzatia ca lesin si mi se face pielea de gaina.Am fobia asta de la 2 ani, si inca nu am reusit sa scap de ea.Tot timpul lumea m-a sicanat din cauzaacestei fobii si-au ras de mine.Am mers si la psiholog si nu m-a ajutat cu nimic,mi-a zis ca pur si simplu trebuie sa infrunt frica, dar mi se pare prea greu s-o fac direct.aca un caineincepe sa ma latre sau sa ma fugareasca,chir si daca doar se opreste la jumatate de trotuar de mine sau se uita amenintator,ori maraie,nu ma vad prea bine,si icepe sa-mi bata inima tare,mi-e foarte teama sa nu ma muste,mai ales ca sunt foarte periculoase muscaturile de caini,pot sa ma muste de vena(doamne fereste).Mi-e cu atat mai frica noaptea,cat despre metoda cu aplecatul si prefacerea aruncarii cu una sau mai multe pietre,mi se pare si mai periculos siriscant,deoarece pot sa-i intarat mai rau.Mi-e frica mai ales seara,cand ma intorc acasa,sau prin colturile blocurilor sau in zonele cu containere de gunoi,sau pe ulitile si casele de la tara.
Vreau sa scap de fobia aceasta,mai ales ca, avand aproape 15 ani,lumea rade si ar rade si mai mult pe masura ce cresc daca nu scap de aceasta frica.
Mai ales ca exista posiblitatea sa merg cu o fata pe strada,ea fiind prietena mea,si imaginea mea in ochii ei ar avea de suferit daca m-ar vedea ca ma tem de caini, sau daca ar afla asta.
Multumesc mult.Promit solemn sa dau funda celor mai utile sfaturi,si as prefera sa nu fie raspunsuri sde genul:,, Pur si simplu iti infrangi teama".
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| JustMusic a răspuns:

Sunt persoane care se nas cu frica aceasta si altele pe care o dobandesc.Eu m-am nascut cu frica de insecte in special paienjeni si nu am putut scapa de ea nici cum.Nu poti sa scapi de frica asta pana nu esti pus fata in fata cu ea, ca dureza de ceva ani si daca nu a trecut de la sine trebuie sa o infrunti, caini exista peste tot.Cand eram mica mam fript foarte tare si mi-a fost frica de foc vreo 9 ani.Si imi era frica de gaste pana nu mi-a luat mama un gansac nu mi-a trecut frica.Alte metote nu prea ai i-ati un catel mic un pui si ingrijestel tu sa vezi cum o sa se ataseze de tine si tu de el si o sa iti treaca frica. Daca n upoti accepta faptul ca ti-e frica de caini sunt atatea persoane cu fobia asta, nu prea ai cum sa ii ocolesti ca ei sunt cam peste tot.Nu cred ca cineva normal ar rade de tine fiindca ti-e frica de caini, fiecare dintre noi avem cate o fobie, in timp ce a ta este una comuna sunt uni cu fobii care nici nu iti trece prin cap, sunt 2 cazuri in lume cand a trebuit sa se amputeze o mana si respectiv un picior fiindca oamenilor le era frica de aceea parte a corpului.

3 răspunsuri:
| Annya206 a răspuns:

Daca spui ca nici psihologul nu te-a ajutat e destul de complicat. Dar intr-un fel ate dreptate, trebuie sa inveti sa-ti invingi teama sau sa incerci sa te calmezi singur. Cand treci pe langa un caine uite-te in alta parte, gandeste la ceva ce-ti face placere si mergi linistit mai departe.
Deasemenea exista si aparate speciale cu ultrasunete pentru caini, care ii sperie, sau cel putin ii opreste. E bine sa-ti achizitionezi unul si sa-l ai mereu la indemana, poate iti mai da putin incredere si usor usor scapi de aceasta fobie. Deasemenea e posibil ca se estopteze o data cu varsta.

| IloveGnR a răspuns:

Am vazut asta la Tv da poate mergelaughing La inceput te uiti la filme cu caini sau daca cu alea nu ai probleme incearca sa ti iei un catel de plus, dupa aia cauta un dresor sau ceva si intreaba-l daca se poate cumva sa petreci timp cu caini dresati sa stea si sa nu ti faca nimic si dupa aia poate o sa poti incerca cu cainii vecinilor etc happy baftawinking

| DiannaFreakstA a răspuns:

Eu am 16 si ma ttem de ciini. Ii ocolesc la un metru. Dar se intimpla ca poti si sa nu ii ocolesti. Atunci 1: Te uiti direct in ochii lui 2: Incerci sa ii transmiti mesajul ca eu sunt tare, iar tu esti un ****. 3: Nu mergi repede, si nu ii da semn ca te temi. Cind iti e frica elimini un miros straniu simtit numai de ciini si permitindu-i sa te atace. Asta e tot. Ma bucur daca te-am ajutatwinking