| MZc a întrebat:

Bună TPU! Am o nelămurire. Urmează sa ma angajez la primul meu job și ei m-au chemat de joi. Am dus toate actele pentru angajare doar ca nu am semnat nimic încă, managerul a spus ca abia a trimis actele mele și cică trebuie sa astept să-mi faca contractul. Știu ca legal nu trebuie sa lucrezi dacă nu ai semnat contractul, dar, mna, suntem în România. A mai pățit cineva asa? Ce sa fac?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal si normal contractul individual de munca trebuie semnat de ambele parti (angajator si angajat) inainte de inceperea muncii. Poate o sa-l semnati joi.
Daca esti gasit muncind fara CIM tu poti fi amendat de la 500 lei la 1.000 lei iar angajatorul cu 20.000 lei.