| Ady_Adryan_2000 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare... Eu sunt amenintat de 6 baieti mai mari decat mine vor sa ma bata ca sa se dea ei mari, tata are un sprei paralizant NATO si am 15 ani in caz de ma ataca il pot folosi pe post de aparare

9 răspunsuri:
| miolina a răspuns:

Te-ai antrenat vreodata la karate?

| danutzu96 a răspuns:

Da, nu risit probleme prea mari din daca folosesti ala.

| pufulescu a răspuns:

Da, il poti folosi linistit! Sa nu iti vina vrei idee ' stralucita ' de a folosi cutit sau arma de foc, pentru ca tu vei avea probleme mari cu legea in cazul asta, desi ei sunt agresorii! Stiu ca e o chestie aiurea, dar asa e legea in Romania.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Ady,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| d3javw a răspuns:

E bun dar daca sunt 6 nu cred ca o sa te ajute cu ceva..contacteaza politia sau vorbeste cu taicatu sa rezolvati nu stiu.

| Kreefy a răspuns:

Da il poti folosi. Este legal 100% fara aprobarea politiei, dar doar in cazuri de autoaparare.

| Made_Self_1995 a răspuns:

Mergi la Politie si depune plangere impotriva lor.

| Havoc a răspuns:

Da e considerat autoaparare, cel mai bine eviti si daca stii ceva despre ei si cine te ameninta te duci la politie si vei da o declaratie. Apoi ei daca se mai aproprie la 100 m de tine vor plati niste amenzi sau vor risca si scoala de corectie daca sunt majori. Asa e legea in Romania.

| Xtremq a răspuns:

Cel mai bine e sa spui cuiva care te poate ajuta sau cel mai bine anunta politia pentru a scapa de iei!