| 10han a întrebat:

Daca intr-o bataie sau intr-o cearta un baiat foloseste spray paralizant inseamna ca e femeie sau ca e un pampalau ca nu stie sa se bata si da cu spray in ochii?
In legatura cu spray-ul paralizant va rog sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1-Cu spray-ul paralizant trebuie sa dai numai in ochii sau poti da si in alta parte a corpului?
2-Este bun intr-o bataie sau o incaierere pe strada sa scapi fara sa fii lovit?
3-Poti umbla cu el si la liceu si sa il folosesti in incita liceului daca cineva se ia de tine?
4-Ce spray paralizant este cel mai bun?
5-Daca te ataca 3-4 indivizi poti scapa de ei cu spray-ul paralizant?
6-Cat dureaza efectul spray-ului paralizant si cat de grav il ranesti pe cel pe care il aplici?
7-Daca imi iau un pistol cu spray paralizant pot sa umblu cu el la mine, la brau si in caz de se ia cineva de mine sa il scot si sa il folosesc?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am detinut si n-am folosit spra paralizant, asa ca nu-ti pot spune despre efecte.
Ce-ti pot spune ca nu ai voie sa-l porti in anumite locuri, inclusiv nici in liceu si la anumite evenimente si nici sa-l folosesti fara drept, fapta ar constitui infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Spray-ul este conceput initial in scop defensiv / aparare, fata de agresori, oameni sau caini.
In situatia descrisa de tine e cam greu de spus daca, cum si ce. Daca se face o ancheta, se poate stabili exact daca era cazul sa il folosesti sau nu, caz in care devine o arma de atac, si risti sa suporti rigorile legii.
Cele mai bune raspunsuri le poti primi la magazinul de articole de pescuit si vanatoare, unde se comercializeaza.
Atentie! Daca nu te informezi asupra conditiilor in care il poti folosi si abuzezi, nu vei putea invoca "necunoasterea legii", pentru ca nu esti scutit de consecintele nerespectarii ei.
Dupa cum ai formulat intrebarile, e clar ca esti elev, dar nu iti dai seama ca nu il poti folosi in liceu, pentru ca s-ar imprastia si ar fi afectati si multi altii?!
Mare mare grija!

| darrio2007 a răspuns:

Te-ai dat la gagica vreunuia? Si ala vrea sa te bata?

| gabinezu a răspuns:

Eu cred că tu nu ai mai mult de 15 ani și nu ai văzut niciodată un spray paralizant...
1.bodyguarzi folosesc spray-uri paralizante deci nu înseamnă că ești fricos sau ca nu ști să te bati.
2.nu există pistol cu spray paralizant....Este doar un simplu tub care conține o substanță care se aplică asupra capului:ochi, gura, urechi, nas
3.este ilegal să intri sau să deti așa ceva în incinta scolii sau a liceului
4. spray-ul provoacă durere în zonele aplicate pentru durate scurte...1h maxim
5. daca te ataca câțiva indivizi cel mai bine este să fugi in zone cu multi oameni si apoi sa faci plângere la poliție și să-ți informezi părinții.
6.si cel mai probabil tot o sa-ti iei câțiva pumni in gura până o să folosești spray-ul pe toți agresorii
Ce am înțeles eu din mesajul tau este ca ești un om firav care nu are vreo treabă cu lucrurile bărbătești si ai jignit pe cineva sau te-ai dat la gagica lui iar el acum vrea să-ți pună masa in cap...
Si chiar dacă spray-ul paralizant te-ar ajuta ar fi imposibil să-l obti deoarece ești minor

| PanzerOne a răspuns:

1: spray-ul paralizant ustura si iti lacrimeaza ochii, in alte zone ale corpului nu are efecte, poate doar in nas
2: e bun de la distanta, mai ales ca spray-ul e pentru aparare
3:in liceu nu ai voie cu el, nu ai voie cu arme sau produse pentru autoaparare, daca ai probleme in liceu spune-i directoarei/dirigintelui sau dai cu pumnul
4: nu stiu marcile dar toate sunt cam la fel. nu poti sa zici ca unu ustură mai putin si unu mai mult
5:nu cred ca poti, decat daca vin pe rand. Eu iti recomand sa fugi laughing
6intre 10 minute si o ora, depinde de cantitatea cu care dai
6: nu am auzit niciodata de pistol cu spray paralizant, spray-ul paralizant e un simplu spray, e ca deodorantul