| Luxray a întrebat:

As dori sa stiu ce iti trebuie pentru a conduce un atv de 250cc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca se incadreaza ori nu cu caracteristicile tehnice prevazute de OUG 195/2002, astfel cum a fost modificata de L.203/2012, in categoria B1, citez:
"categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Daca se incadreaza trebuie sa ai varsta minima de 16 ani si sa obtii permis de aceasta categorie.
Observi ca sunt prevazute doar greutatea vehiculului si puterea motorului, celelalte caracteristici n-au importanta pentru incadrarea in categorie.