| aann02 a întrebat:

Daca cineva iti face o poza la buletin, se poate intampla ceva rau in sensul sa se foloseasca de datele tale pentru a-ti crea anumite probleme fara ca tu sa stii? Astept un raspuns va rog. Multumesc mult.

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In mod legal nu poate face nimic, daca se foloseste de alte chestii si are ajutor din partea unor institutii de ex. ceea ce ar fi o infractiune in sine, da ar putea face.
Pe viitor fii mai atent, nimeni nu are voie sa faca poza, sa xeroxeze buletinul tau fara permisiunea ta, iar inainte sa dai aceasta permisiune sa te gandesti de 2 ori.
Acum mai multi ani niste nenorociti angajati pe la Orange faceau abonamente si alte chestii unor cunoscuti dar pe numele unor terte persoane care nu aveau habar, tot asa detineau ei copii de buletin ceva si ii inregistra in sistem pe aceia fara voia lor ca sa le acorde altora beneficii.

| aann02 explică (pentru Simpatic):

Mersi pentru raspuns.
Daca este vreo problema, ma refer pe viitor in legatura cu situatia prezentata cui as putea sa ma adresez? ori cel putin cum s-ar putea verifica daca cineva a facut ceva cu aceste date.

| Simpatic a răspuns (pentru aann02):

Nu ai pentru ce!
Politia este cea abilitata in drept sa faca primele investigatii atunci cand te trezesti de ex. cu un imprumut pe numele tau dar pe care nu l-ai incheiat...insa atentie cei are fac ceva ilegal o patesc ei la randul lor, pentru ca vor fi fie infractori fie complici, asa ca o fac pe raspunderea lor.Eu zic sa stai linistit ca nu se intampla nimic.
Nu ne-ai spus este o persoana sau o institutie cel/cea care a facut acea poza la buletin?

| Donsavas a răspuns:

Doar polițiștii mai fac asta. Nu are dreptul altcineva sa faca asa ceva.

| Bizon95 a răspuns:

DA, evident ca ilegal, dar da, poate face diverse contracte pe numele tau, imprumuturi samd, insa trebuie sa falsifice si semnatura, iar in general sa aiba un complice acolo unde face contractul/imprumutul

chiar, una dintre cele mai mari IMBECILITATI din tara asta e ca CNP-ul este si codul fiscal (in state se numeste social security number... ghici de ce contine cuvantul "security"?!?), iar in strainezia ala NU se da aproape nicaieri (decat daca esti 120% SIGUR ca nu e nici o problema SI ca TREBUIE)

uneori doar CNP-ul e indeajuns sa ti-o traga!

| aann02 explică (pentru Bizon95):

Multumesc pentru raspuns.
Daca este vreo problema, ma refer pe viitor in legatura cu situatia prezentata cui as putea sa ma adresez? ori cel putin cum s-ar putea verifica daca cineva a facut ceva cu aceste date.

| Bizon95 a răspuns (pentru aann02):

Cu placere

Nu prea ai cum sa aflii
iti dai seama ca nu te poti duce la fiecare banca sau la fiecare notar sa verifici daca a facut cineva vreun imprumut, contract sau act de vanzare-cumparare pe numele tau!

| Bizon95 a răspuns (pentru aann02):

PS acum mi-a picat fisa, termenul legal la ce intrebi tu suna asa:
furt de identitate
daca vrei sa cauti mai multe

| Simpatic a răspuns (pentru Bizon95):

Corect ceea ce spui, esti istet si informat dar oare aceasta jigodie denumita Facebook de unde are dreptul de a cere pentru verificarea unui cont, copie dupa ID (buletin de identitate)?
Oare nu sunt in contradictie practicile unor societati (si FB este societate) cu normele internationale de protectie a datelor?
Eu propun altceva pentru fiecare institutie si practica care nu vi se pare in regula sa va documentati pe lege si apoi sa scrieti adrese si emailuri catre organele abilitate a verifica, este dreptul nostru.
Eu asa am sa fac de aici incolo, unii fac abuzuri fara ca cetateanul sa isi dea seama, iar daca le trimiti control pe cap or sa-si bage mintile in cap, ma refer ca acum avem si lege internationala in acest sens este vorba despre normele GDPR care trebuiesc respectate atat pe NET cat si in viata reala.

| aann02 explică (pentru Bizon95):

Ms mult pentru sfaturile si informatiile oferite!

| Bizon95 a răspuns (pentru aann02):

Cu placere!

| adryang78 a răspuns:

Da, se poate.