| TheCritic a întrebat:

Daca duc o masina din Statele Unite in Romania si circul cu ea atunci cand merg in tara, trebuie sa o inscriu sau pot sa pastrez numerele de aici? Am dubla cetatenie, adresa pe SUA, masina pe numele meu.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Din cate stiu, nu esti obligat sa o inmatriculezi daca nu ai domiciliul stabil in tara si daca o folosesti doar tu, in calitate de proprietar, nimeni altcineva(familie, prieteni cu domiciliul in Ro.). Important este sa ai ITP-ul( inspectia tehnica periodica)in termenul de valabilitate si dovada ca masina este asigurata in state.
Contacteaza o reprezentanta teritoriala a RAR (din judetul in care vei sta temporar) si intreaba daca fac ITP-ul la masini inmatriculate in SUA :http://www.rarom.ro/cs-uploads/index2.htm
Datele de contact ale reprezentantei RAR le poti afla fixand mouse-ul pe harta din link-ul dat.Sau poti folosi link-ul :http://www.rarom.ro/? page=rfq
Nu uita sa le spui cetatenia, domiciliul stabil pe care il ai, caracteristicile masinii al carei proprietar esti.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca o folosesti doar temporar nu trebuie sa o inmatriculezi in Romania. Este in regula sa circuli cu ea, pe perioada vizitei in Romania, daca ai ITP si RCA in perioada de valabilitate.

| mad13 a răspuns:

Daca stai mai putin de 3 luni, scoate-i numere rosii. Costa 100 lei ca sa le scoti. Daca stai mai mult de 3 luni, trebuie inmatriculata. Sau daca draga ta maina are un motor de 5.0 V8 poti s-o inmatriculezi la prietenii nostri Bulgari. Ce ne-am face noi fara ei. laughing

| TheCritic explică (pentru mad13):

Nu stau in Romania, nu ma mut in Romania. Vin de 2-3 ori pe an, poate chiar mai des si vreau sa imi duc o masina ca sa nu mai dau bani pe inchirieri. Stiu ca sunt legi diferite pentru State din cate stiu eu dar as vrea o confirmare. Multumesc

| mad13 a răspuns (pentru TheCritic):

Daca nu stai mai mult de o luna, parca, poti lasa numerele de US big grin