| oFataAnonimaa a întrebat:

Daca este un om de 44 ani si 8 clase poate sa dea pentru permis? Sau se aplica si lui legea ca poti da pentru permis doar daca ai 10 clase?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Poate sa dea linistit. Stiu pe cineva cu 4 clase care a dat. Legea aia nu a intrat in vigoare.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De unde ai scos treaba cu legea de 10 clase?
Nu exista, in prezent, o asemenea lege, legislatia rutiera actuala nu contine o conditie de studii minime pentru obtinerea permisului de conducere, important este sa stii citi si scrie, astfel ca persoana respectiva il poate obtine, daca face o scoala de conducere si reuseste la probele teoretica si practica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce lege cu 10 clase? Nu exista nicuo astfel de lege

| anamariarot a răspuns:

Si nu doar ca nu a intrat in vigoare, nici nu a fost adoptata.

| tintareco a răspuns:

Legea va fi introdusa si aplicata dela 1iunie! (aşa se aude).
https://www.dcnews.ro/......21953.html

| tintareco a răspuns:

Aberant,eu nu am întîlnit,pînă acum, nici un accident provocat de ţigani, nici în viaţa reală, nici la tv, care, nici unul nu au peste 8 clase, sau sînt analfabeţi. Există absolvenţi de 8 clase şi a unei şcoli profesionale de 3-4 ani, oare aceştia sînt mai proşti decît acel elev beţiv şi drogat care, din clasa a 11 este exmatriculat. Apoi,dincolo de gardul nostru,în Europa reală,circulă cu opt clase sau fără, de cînd s-a inventat automobilul.Să nu uităm că ei au şi autostrăzi reale, pe cînd noi, doar pe bucăţi sau pe hîrtie. Legiuitorii noştri au furat totul, acum vor să fure şi dreptul de a conduce a unora, chiar dacă aceştia din asta trăiesc