| FaraNume233 a întrebat:

Salut! Dacă termin clasa a 8 a și după fac studii profesionale pot da de permis de conducere?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, legislatia rutiera actuala nu prevede nici o conditie de studii pentru obtinerea permisului de cconducere, important este sa stii citi si scrie.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuei sa stii s acitesti si sa scrii, ca sa poti sustine examenul auto la sala si evidnet, sa ai 18 ani IMPLNITI!
Mai trebuie sa ai analizele medicale facute, scoala de soferi facuta si sa ai peste 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu coteaza ce studii ai, importanat e sa ai varsta implinita

| ReddY25 a răspuns:

Da,normal că poți

| Dragobeta a răspuns:

Da, dar dupa 18 ani.

| FaraNume233 explică (pentru Dragobeta):

Pai mai am 3 ani pana fac 18 si îmi e ca să nu se schimbe legea pana atunci.

| Dragobeta a răspuns (pentru FaraNume233):

Si daca se schimba, ce poti face? Nimic. Astepti.

| Madaxo97 a răspuns:

Da, poți, atât timp cat ai 18 ani. La școala de șoferi nu contează studiile.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Da,a zis și la știri chestia asta,
dar numai de la 16 ani în sus,
pentru un anumit tip de permis pentru masina mica, și de la 18 ani pentru alt tip de permis pentru masina normala, cauta și tu pe internet ca nu prea e bine sa îți atașez aici pe TPU linkuri linkuri