| florinpaula a întrebat:

Daca fratele meu a lucrat in armata si a luat un telefon prin rate prin anul 2005 si nu la mai platit, acum i-a venit de la tribunal suma fiind de 9 milioane si ceva lei vechi, cam cat ar fi suma acum de platit cu tot cu tribunal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce i-a venit de la tribunal. Daca a primit citatie pentru proces trebuia sa fi primit si cererea de chemare in judecata, unde se afla toate pretentiile reclamantului, mai putin cheltuielile de judecata. Daca a primit hotararea judecatoreasca in ea este prevazut tot ce trebuie sa plateasca, inclusiv cheltuielile de judecata. La ce este prevazut in hotararea judecatoreasca se mai pot adauga cheltuielile de executare, daca nu plateste de bunavoie.
Cleltuielile de judecata - taxa judiciara de timbru, timbrul judiciar si onorariul avocatial - pot fi la nivel sumei ce se cere, uneori chiar mai mari. Cheltuielile de executare sunt de cca 10% din valoarea ce se executa. Numai bine!

| florinpaula explică (pentru Ioandelasal):

Scuza-ma ca te intrerup uite cum scrie! domnule... conform contractului incheiat cu firma ...sunte-ti somat sa platiti suma de 9 mil in caz contrar se ajunge la ridicarea bunurilor asa si acum are si citatia. ati multumesc pentru timpul acordat.

4 răspunsuri:
| BusinessPromoterRo a răspuns:

Salut florinpaula. Raspunsul este simplu. La cei 9 milioane de lei vechi se adauga: cheltuieli de judecata si penalitati. Suma ar putea oscila intre o mie de euro si doua mii de euro. Depinde cat de "buni" sunt cei ce v-au dat in judecata pentru recuperare creante. Cu drag!

| florinpaula explică (pentru BusinessPromoterRo):

Nu cumva este prea mult pentru un telefon?

| BusinessPromoterRo a răspuns (pentru florinpaula):

Salut florinpaula. Permite-mi sa-ti raspund: la valoarea telefonului se adauga cheltuielile de judecata. Acestea pot avea o valoare de minim 500e. La aceste cheltuieli se mai adauga si penalitatiile din contract. In plus te poti astepta oricand ca firma ce v-a dat in judecata sa ceara si ea despagubiri.