| jelew a întrebat:

De curand am achizitonat o masina a carei taxa de inmatriculare (timbrul de mediu) este aproximativ cat valoarea ei. Masina este inmatriculata in Romania insa taxa este recupearata. Am considerat ca nu e necesar sa o inmatriculez pe numele meu deoarece taxa este prea mare.O solutie practica si ieftina ar fi sa inchei un contract de comodare ce imi permite sa folosesc gratuit autovehiculul proaspat cumparat. Intrebarea este urmatoarea: actul de comodare se face doar la un notar? Este absolut necesar sa fie si respectiva persoana pe care este inmatriculata masina? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta).
Se poate incheia ca un contract autentic, la un notar public si este obligatorie prezenta ambelor parti, atat cel care da cat si cel care primeste. Oricare parte poate fi reprezentata la incheierea contractului dar numai in baza unei procuri speciale.

| jelew explică (pentru Ioandelasal):

Detaliaza, despre ce procura speciala este vorba?

| Ioandelasal a răspuns (pentru jelew):

O procura speciala data de cel care nu se poate prezenta la notar unei alte persoane, prin care il imputerniceste pe acesta sa se prezinte la un notar public si sa incheie contractul de comodat in numele lui. Procura speciala se face tot la un notar public.
P.S. Un pic de respect se poate? Vrei ajutor si poruncesti?