| PugVictor a întrebat:

Buna, TPU
Din punct de vedere legal, au voie profesorii sa spuna notele elevilor de fata cu toti parintii si elevii la sedinte?

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, ce vezi ilegal in asta?
Dintotdeauna a fost asa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Pai probabil e mai pramatie si nu vrea sa stie si altii ca el e pramatie. Eventual parintii sa nu se faca "de ris" de fata cu ailalti ca fiul lor e o pramatie.

| darrio2007 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cooorect!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este legal si normal, facandu-se acest lucru din totdeauna.
Notele nu sunt conturi bancare, sau sume secrete, asadar se pot spune fara nici o problema la sedintele cu parintii si se pot discuta situatiile elevilor cu probleme, a celor bolnavi, sau care necesita ajutor ori corectare a notelor.

| PugVictor explică (pentru Violleta2022):

De fata cu toti parintii?

| Violleta2022 a răspuns (pentru PugVictor):

Bineinteles ca de fata cu totii parintii.
Sunt niste NOTE de la obiecte, nu se expune viata ta sexuala, in public!

| PugVictor explică (pentru Violleta2022):

Notele sunt date cu caracter personal in conformitate cu OMEC 5545/2020 Art 4 Alin 5 d)

| Violleta2022 a răspuns (pentru PugVictor):

Notele sunt intr-adevar date cu caracter personal, dar nu sunt secrete de stat, sa nu poata fii comunicate in clasa, unde de altfel toti colegii tai le stiu deja, fiindca de fata cu ei ai fost ascultat.
Iar parintii vostrii sunt adulti care raspund de voi si trebuie sa fie informati asupra notelor pe care le luati.
Asadar, nu este nimic ilegal daca se comunica la sedinta cu parintii, aceste note!

| sierra1 a răspuns:

Nefiind INTERZIS, rezultă ca e PERMIS

(oops, nașpa, te rușinezi când iți auzi notele?)

| romeo78 a răspuns:

Bine că toți o dăm cu legalitatea. Normal că părinții trebuie informați despre note! Normal că părinții trebuie să știe faptele copilului la școală!
Ce trebuie să facă ce vrea copilul și nimeni să îi zică nimic?
Citiți "Amintiri din copilărie" și aflați de Moș Nicolae din cui, cojile de nucă, iar acei copii ai ajuns oameni mari, importanți și nu li s-a întâmplat nimic din pedeapsa primită!
Acum, ne punem întrebări, lsgal e voie, dar la bacalaureat, admitere vedem niște analfabeți care habar nu au de nimic!

| PugVictor explică (pentru romeo78):

Domnule draga, nu este vorba de ascunderea notelor fata de parintii elevului, ci de dreptul elevului la o viata privata. Notele ar trebui comunicate parintelui intr-un mod privat. Tin sa precizez ca sedinta era una deschisa, deci si elevii erau prezenti. Nu am cerut parerea dumitale cu privire la drepturile elevilor si violenta in familie, doar un raspuns concret de la persoane care cunoc legile mai bine decat mine. Tin sa precizez ca nu sunt eu elevul in cauza, eu sunt presedintele Consiliului Scolar al Elevilor si este atrbutia mea sa "o dau cu legalitatea". Multumesc, o seara placura!

| romeo78 a răspuns (pentru PugVictor):

"Dragâ domnule" ești generația post revoluție?
Întreabă bunicii dacă au auzit de tâmpeniile tale legate de note! Întreaga bunicii cum era o ședință cu părinții pe vremea lor!
Auzi "viața privată a elevului"! Mor de râs, dar și plâng când văd bătăile barbare din școli, umilirea unui elev de alt elev, analfabeți care nu iau un bacalaureat!

| PugVictor explică (pentru romeo78):

Repet ca nu am cerut parerea nimanui, cu atat mai putin a dumitale, domnu' Romeo. In caz ca nu stiati, nu mai suntem pe vremea bunicilor, tehnicile pedagogice de pe atunci fiind dovedite ineficiente. Nimeni nu a umilit pe nimeni. O fata cu rezultate foarte bune la invatatura s-a imbolnavit de coronavirus, iar cand s-a intors la liceu a fost ascultata din lectia de zi (Fapt la randul lui incompatibil cu ROF-ul intern Art 90, dovada a incompetentei profesorilor), nota rezultata fiind una sub asteptari. Aceasta nota (Informatie cu caracter personal in conformitate cu OMEC 5545/2020 Art 4 Alin 5 d) a fost discutata public la sedinta cu parintii, iar acum toata scoala barfeste despre cum X a luat nota 3, afectand imaginea elevei X.

| romeo78 a răspuns (pentru PugVictor):

Hahaha! Mă țâcă cât timp la conducerea inspectoratelor școlare, la unitățile de învățământ, există persoane 50+ care au crescut, s-au educat în o altă epocă vechile obiceiuri nu se vor schimba!
Legile sunt pentru fraieri! Nu am văzut și nu vom vedea vreodată vreun profesor cercetat pentru ce te-ai omorât să scrii aici o poveste, cu legi, articole etc.
Teoria e una, practica este altceva!

| PugVictor explică (pentru romeo78):

In sfarsit ajungem la un comun acord, domnule Romeo. Este adevarat, din pacate vechile obiceiuri nu se vor schimba prea curand. Tot ceea ce putem face sunt sesizari peste sesizari si sa speram la o reforma educationala. O cunosc personal pe doamna Inspector General din judetul unde este liceul si cred ca dumneaei este totusi o persoana competenta, care va face tot ce ii va sta in puteri pentru a oferi un invatamant de calitate cat mai mare. Totusi, conducerea comunista a tarii acesteia a lasat o rana foarte adanca, vindecarea careia va veni peste mult timp.

| romeo78 a răspuns (pentru PugVictor):

Hahaha! Voi muri eu, tu și poate atunci va fi o reformă! În rest, doar maculatură la arhivă!