| MihaelaAnonimis a întrebat:

Bună, TPU!
Eu am 16 ani și aș vrea să merg cu avionul în altă țară, însoțită de o persoană adultă(nefiind din familia mea).Ce fel de acte îmi sunt necesare ca să pot face acest zbor? Menționez că părinții mei se află în țări diferite.
Dau FUNDA. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de cartea de identitate (pentru tarile UE) sau pasaport pentru alte tari si o declaratie autentica a ambilor parinti, data impreuna sau separat, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica acelasi insotitor major. Insotitorul are nevoie de certificatul de cazier judiciar.
Fiind in strainatate parintii pot da declaratia la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tarile unde se afla.

| MihaelaAnonimis explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc frumos. Mi-ai putea spune cam la ce preț ajung toate acestea și timpul în care le voi putea avea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MihaelaAnonimis):

Costul unei declaratii in strainatate este de 40 de euro. In cat timp poti avea declaratiile depinde de cum le obtin parintii si ti le trimit.