| anonim_4396 a întrebat:

In ora la scoala, imi tineam ceasul de mana in mana, iar profesorul mi la luat si nu mi la inapoiat. Poate fi amendat pentru asta? E ca si un furt presupun...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca ti l-a luat numai fiindca il tineai in mana. Solicita sa ti-l inapoieze, doar daca nu vrea ar putea fi considerat furt. Daca ar fi considerat atunci se sanctioneaza cu inchisoarea sau cu amenda penala, conform Codului penal, citez:
"ART.228. Furtul
  (1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."

1 răspuns:
| onasis1961 a răspuns:

Pai care a fost motivul?
Daca nu-l inapoiaza mergi cu un parinte la director sau reclama-l ca furt, banuiesc ca au vazut si colegii.