| Gabriel_Bogatu_1998 a întrebat:

Am si eu o nelamurire..Ma indreptam catre un bancomat, de unde voiam sa scot niste bani. Vazusem un domn care fusese inainte si care plecase suparat de la bancomat. Cand am ajuns, am vrut sa bag cardul, dar mai apoi am observat ca erau niste bani acolo. I-am luat repede in buzunar, fara sa mai scot vreun ban de la bancomat si m-am facut nevazut. Suma este de 300 de lei. Intrebarea mea este, se poate numi furt? Presupun ca daca nu predau acesti bani in termen de 10 zile, pot sa fiu amendat? Care este probabilitatea ca sa patesc ceva rau dupa aceasta fapta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta este, cel putin, infractiunea de insusire a bunului gasit, conform Codului penal, citez:
"ART. 243. Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor
  (1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| HadesSs a răspuns:

Are dreptate kopli fiecare bancomat are camera gandeste-te puteai fi tu in locul celui care a pierdut banii poate pentru tine nu e asa mult, dar pentru cine i-a pierdut poate inseamna mult

| kopli a răspuns:

Orice bancomat are camere de supraveghere. In plus se stie exact cine si la ce ora a facut o operatiune. Este furt si vei face puscarie. Du-te la agentia Bancii si depune banii.

| Gabriel_Bogatu_1998 explică (pentru kopli):

Pai ideea e ca eu nu m-am conectat la cont. doar am luat banii si am plecat. cam atat.

| kopli a răspuns (pentru Gabriel_Bogatu_1998):

Nu conteaza. Camera de supraveghere e mereu activa. Spuneam ca se stie cine a facut operatiuni, referindu-ma la cel dinaintea ta. Cu atat mai mult, daca nu ai folosit bancomatul se va sti ca tu ai luat banii. Se face o sincronizare a operatiunilor cu imaginile.

| PaulIulian a răspuns:

Salut. Faza e ca daca stiai ca nu-s ai tai nu trebuia sa ii iei. Fa ce a spus kopti. Zi faina. happy