| lallalle a întrebat:

ma ajuta si pe mine cineva in legatura cu permisul auto? Eu la inceputul lunii (1)octombrie a acestui an (2012) implinesc 18 ani. Si m-am gandit sa ma apuc de invatat pentru scoala de soferi inca din vara cand sunt in vacanta. Am auzit ca se poate da examenul teoretic si practic cu 2-3 luni inainte de a implinii 18 ani iar permisul il iei cand ai 18 ani impliniti,este adevarat? Sau,daca intr-adevar nu pot sustine examenul pana la 18 ani,avand in vedere ca la 1 oct. ii implinesc iar examenele se dau de regula la inceputul lunii (5-6-7 oct.) As reusii sa imi pregatesc actele pentru dosar,adica copia dupa buletin care va trebui schimbat,in cat timp va fi eliberat? pot de exemplu sa merg la schimbarea buletinului cu 2 saptamani inainte de a implinii 18 ani? Va rog mult ajutati-ma cu un sfat,funda!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce-ai auzit. Poti incepe scoala cu 3 luni inainte de a implini 18 ani dar examenele se dau dupa implinirea varstei, asa ca poti incepe scoala de la 1 iulie a.c. Numai bine!

| oanecorleone a răspuns:

Eu stiam ca poti incepe Scoala cu 2 3 lini inainte.

Răspuns utilizator avertizat
| SmRpT a răspuns:

Stai linistita ca pana bagi dosarul ca sa te duci sa dai sala si apoi orasul, asta daca iei sala, mai intai trebuie sa te duci la cursuri vreo 30 de ore parca, dupa aceea sa faci orele de condus, se face 1 octombriesmug. si permisul il primesti cam in 2 3 saptamani maxim dupa ce ai luat orasu!

| BozdoMan a răspuns (pentru SmRpT):

Permisul iti ajunge la cateva zile diferenta dupa ce ai luat proba practica, "orasul" cum ii zici tu, adica daca dai examenul luni sau marti chiar si miercuri pe vineri sau luni iti ajunge permisul.

| SmRpT a răspuns (pentru BozdoMan):

Eu asa l-am primit, la 2 saptamani dupa ce am luat proba practicabig grin... daca permisu poate veni si dupa 2, 3 zile asta e alta chestie.eu am spus din propria experientahappy

| SmRpT a răspuns:

Hahaha.nu pot sa-ti dau mesaj privatlaughing) las' k vezi tu la fata locului cum sta treabatongue

| lallalle explică:

Nu ma derutati acum whistling laughing

| John90 a răspuns:

Din cate stiu eu poti face scoala de soferi inainte cu 3 luni inainte sa implinesti 18 ani dar sa dai sala trebuie sa ai 18 ani impliniti