| SebyakaWizz a întrebat:

Noaptea trecuta am condus un scuter fara permis, impreuna cu un prieten prin tot orasul si ne-au prins camerele de vederi. Politia a aflat de la detinatorul scuterului ca e la noi si ne-au cautat dar noi am apucat de am ajuns fiecare acasa iar scuterul este la prietenul meu. Politia s-a dus la el acasa si l-au gasit, iar apoi au venit la mine. N-am raspuns si au plecat la sectie cu amicul meu si detinatorul scuterului. Le-au cerut lor si datele mele. Acum am doar 2 intrebari: Ce pot sa-mi faca ei? Si daca mi-ar face dosar penal, as mai putea da de permis auto la 18 ani? Mentionez ca am 17 ani.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei avea dosar penal pentru conducere fara permis. Fiind minor si daca n-ai mai fost condamnat se va lua impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită  este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."
Vei putea sustine examinarea pentru obtinerea penala numai dupa trecerea a cel putin 6 luni de la data expirarii masurii educative.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa iti faca? un dosar penal. Treaba cu permisul depinde de judecator ce stabileste cu permisul

| Anonimuserr a răspuns:

SebyakaWizz@ Părăsirea locului, e caz penal. Să zici mersi dacă te iartă şi închid ochii să le pupi picioarele. Deşi ar fi o ilegalitate mare din partea acelor poliţişti să închidă ochii indiferent de persoană. Orice condus ilegal de maşină fără permis e caz penal şi se pedepseşte cu închisoare şi nu cu amenzi contravenţionale sau penale.
Tu dacă ai până în 14 ani nu vei răspunde penal ci părinţii. Iar de la 14 răspunzi penal.
Vezi aici http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-335

În final,,(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani" dacă te vor găsi vinovat în instanţă la sala de judecată.

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Salut!
Vei primi o amenda pentru ca ai circulat fara permis si restul e doar din vina ta pentru ca ai fugit. Daca prietenii tai te acopera, vei scapa usor. Dar daca se mai pun si ei impotriva ta risti destul de mult. Din cate stiu o sa ai o perioada cam de 3-5 ani in care nu ai voie sa dai de permis (pentru scuter cel putin)

| SebyakaWizz explică (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

Pai nu am fugit, eu am aflat doar dimineata. E o diferenta

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns (pentru SebyakaWizz):

Trebuie sa dai o declaratie la politie legat de tot ce s-a intamplat si afli dupa ce se va intampla. Persoana cu care erai avea permis? E minor?

| SebyakaWizz explică (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

Nu avea nici el, e minor.

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns (pentru SebyakaWizz):

Atunci riscurile sunt minime. Parintii decid.

| ALYNU1 a răspuns:

Desigur poti da de permis si nu ai ce pati doar decat sa intrii la racoare intre 3 si 10 ani