| Derude a întrebat:

Buna TPU
Tatal meu are un PFA pe taxi si este taximetrist pe propria lui masina, si mi-a zis ca de la 21 de ani pot sa lucrez si eu asa. Ideea e ca eu la vremea aia voi fi politist. Am dreptul sa lucrez in timpul liber ca si taximetrist pe propria masina? Am un prieten pompier care are colegi care fac asta deci sunt curios. Multumesc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

L.360/2002, privind statutul politistului, nu prevede expres o interdictie de a fi taximetrist. Pentru a afla daca poti fi taximetrist va trebui sa te adresezi sefilor ierarhici, atunci cand va fi cazul, oricum trebuie sa raportezi daca vrei sa faci activitatea de taximetrie.