| LittleRose a întrebat:

Tatal meu este decedat iar mama mea se va marita cu un alt barbat.Eu nu sunt inca majora,dar voi fi intr-un an.Ce posibilitate exista ca acel barbat sa nu aibe dreptul prin lege la proprietatile pe care mama mea le detine? In caz ca va da vreo declaratie la notariat ca nu are nicio pretentie se poate rezolva totul? Cat timp credeti ca ar dura procesul de dezmostenire? Ca bunica mea sa o excluda pe mama de pe testament, si sa treaca apartamentul pe numele ei pana implinesc eu 18 ani? Mentionez ca apartamentul este al mamei mele prin intermediul unui contract de donatie cu sarcini. Bunica mea i-a donat apartamentul cu unele conditii.Care credeti ca ar fi cea mai potrivita solutie? Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Hirako a răspuns:

Nu are niciun drept la proprietate, chiar daca se casatoresc.Toate bunurile sunt ale mamei tale, atata timp cat el nu a muncit in casa aia legea nu ii da nimic.Singura sansa este daca locuinta inca trebuie platita lunar la banca, si el contribuie timp de minimc 5 ani la plata ei.

" Ca bunica mea sa o excluda pe mama de pe testament, si sa treaca apartamentul pe numele ei " - asta nu am inteles-o.Ori o desmosteneste, ori trece pe numele ei...

Mama ta/bunica ta poate oricand sa iti lase proprietatile prin testament, sau prin contract vanzare-cumparare, oricand vor.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit legii actuale acel barbat nu are nici un drept asupra proprietatilor detinute de mama ta inainte de casatorie, acelea sunt bunuri proprii ale mamei. Ar putea doar mosteni 1/4 din bunuri, daca mama ta decedeaza inaintea lui.
Pentru a nu mai avea dreptul nici la mostenire exista 3 solutii:
-Se poate incheia o conventie matrimoniala, potrivit Codului civil nou, cu separare de bunuri si atunci tu(si alti frati/surori daca ai) vei mosteni tot ce detine mama ta acum.
-Mama ta, cu acordul bunicii, sa-ti doneze tie apartamentul.
-Bunica ta ar putea anula donatia cu sarcini doar daca mama ta nu si-a indeplinit sarcinile stabilite prin contract iar apoi ti l-ar dona, dar aceasta solutie este mai greoaie si presupune mai multe cheltuieli.
Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Indiferent de bunuri, fie ele moștenire/donație/etc. vin din afara căsătoriei, acel bărbat va avea drepturi la bunurile comune din timpul căsătoriei cu mama ta, atât.
În general un proces civil durează peste un an de zile.
Apartamentul nu poate să -l treacă pe numele mamei dacă o dezmoștenește, poate face în schimb un contract de vânzare cumpărare, și atunci dacă mama ta este deja căsătorită, acel bărbat are drepturi asupra apartamentului deoarece este în interiorul căsătoriei.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbatul acela nu are absolut nici un drept.
Iar daca bunica ta i-a donat mamei tale apartamentul atunci in cazul de divort sotul mamei tale nu va primi nimic
Iar bunica ta iti poate scrie si tie apartamentul chiar daca esti minora numai ca vei fi sub tutela mamei tale