| Mystyc0 a întrebat:

Buna ziua! Am si eu o nelamurire in legatura cu un contract de donatie. Sotiei mele i-a fost donat un apartament de catre bunica sa. Singura clauza din contract era ca bunica sa poata sta in apartament pe toata durata vietii. Bunica a decedat recent si voiam sa stim daca mai trebuiesc facute alte acte sau altceva? Sau pur si simplu ramane apartamentul sotiei cu aceleasi act de donatie.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de faptul ca in Cartea funciara a fost inscrisa sau nu sarcina privind dreptul bunicii de a locui in apartament sau nu a fost inscrisa.
Daca a fost inscrisa este necesara radierea acestei sarcini, printr-o cerere adresata Oficiului de Cadastru si Publicitate Imobiliara, de radiere a sarcinii, anexand o copie a certificatului de deces.
Daca nu a fost inscrisa nu mai este necesar nici un act, sotia este proprietara de la data incheierii contractului de donatie.