Întrebare recomandată | Lilliac03 a întrebat:

unui vecin de al meu plateste asigurare la apartament si azi-noapte a fost o furtuna in constanta de i-a spart geamurile de la balcon si geamurile de la sufrageriw (usi glisante), va fi despagubit? ii va da banii inapoi sau nu? dau funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va fi despagubit doar daca a avut o asigurare facultativa.
Pe asigurarea obligatorie se despagubesc doar unele dezastre naturale: cutremure de pamant, alunecari de teren sau inundatii. Furtuna nu face parte din categoria dezastrelor prevazute in asigurarea obligatorie.

| IMC90 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am vazut eu cum e cu asigurarea facultativa... Am avut inundatie in casa si s-au stricat multe lucruri (inclusiv zugraveala, canapele s.a.m.d)
Mi-au despagubit numai ce era avariat peste 50%... M-au lasat cu canapelele fleasca si putrezite.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IMC90):

Tot ce se poate, pesemne asa era prevazut in contract, de aceea contractul trebuie studiat anterior semnarii.

22 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă sunt stipulate astfel de evenimente în asigurare, da.
Pa, pa.

| IMC90 a răspuns:

Daca ii da macar jumate din dauna, sa zica la multi ani...

| vali1985 a răspuns:

Va fi despagubit.

| dragos9234 a răspuns:

''unui vecin de al meu plateste asigurare '''
Este fenomenal.

| JASMYNA88 a răspuns:

Doar daca are asig facultativa

| Cataliciiii a răspuns:

Doar daca are asigurare. daca nu papa bani

Răspuns utilizator avertizat
| joanamm23987465 a răspuns:

Nu trebuie sa plateasca daca are asigurare, si depinde ce s-a intamplat!

| Curiosuuuuuuuuuuuuul a răspuns:

Eu cred ca da!

| InteligenceGuy a răspuns:

Ar trebuii sa fie despagubit cat timp are asigurare.happy

| octavian123b a răspuns:

Nu va vi despagbubit chiar daca are in asigurare trecut in caz de... sunt asigurate...
daca nu au trecu 24 de ore nu va fi despagubit

| bibinelul a răspuns:

Nu cred...

| Pop_Nicole_1992 a răspuns:

Citeste contractul. acolo scrie pentru ce este despagubit

| Florin0110 a răspuns:

In mod normal, da, ar trebui sa fie despagubit, dar acum depinde de compania de asigurari, de termenii si conditiile pe care le au ei in cazul pagubelor produse de natura.

| maxdima a răspuns:

Spre sa aiba asigurare ce de nu va plati el

| Murinol a răspuns:

Normal ar trebui sa fie despagubit dar...

| aurah a răspuns:

Ce tip de asigurare are? daca are asigurarea obligatorie, au fost si inca mai sunt niste oferte pe piata in care sunt incluse si dezastrele cauzate de furtuna, la acelasi pret. nu stiu daca pot sa dau nume nu vreau sa fac reclama la compania de asigurari, dar parintii mei au fost despagubiti ( futuna cu grindina acum un an jumate, (la fel geamuri sparte ) a sunat la compania respectiva, li s-a spus procedura si in 30 de zile au fost despagubiti. am uitat sa va spun ca au asigurarea obligatorie minima de 20000 E. cel mai bine sa sune la compania de asigurari, are telefon de urgenta pe polita