| ASMA14 a întrebat:

week-endul trecut mi-am cumparat un auto, mi-a dat toate actele masinii, mi-a instrainat talonul insa contractul de vanzare cumparare a ramas la el, urmand sa mi-l trimita luni prin curier odata cu fiscalul deoarece nu il obtinuse de la primarie! Am vorbit cu omul ieri si mi-a zis ca inca nu a trimis deoarece mai avea nevoie de o semnatura urmand sa il trimita si azi sa il primesc..insa nu am primit nimic. Oare pot face ceva daca el nu o sa imi trimita fiscalul?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Greseala de om naiv, nu trebuia sa-i dai banii ori sa-i dai numai un avans, fara a avea toate actele si, in primul rand, contractul de vanzare-cumparare. Sa speri ca il va trimite.
Daca nu-l trimite intr-o perioada rezonabila de cateva zile atunci ia legatura cu el si spune-i ca o sa-l dai in judecata daca nu-ti trimite cele 2 acte.

| ASMA14 explică (pentru Ioandelasal):

Mi-au ajuns actele azi!? Multumesc oricum!?

| Simpatic a răspuns:

Nu am inteles mare lucru din ce ai scris, cum adica a instrainat talonul? ai vrut sa spui a scris pe rubrica din spate a talonului mentiunea INSTRAINAT CATRE?
Pe de alta parte cum ai putut sa lasi contractul de vanzare-cumparare acelui nenorcocit, contractul de vanzare cumparare auto este eliberat in 2 exemplare (sau mai multe chiar) unul la cumparator altul la vanzator, al tau trebuia sa fie la tine.
Eu zic sa mergi politie sa faci o plangere, pentru ca nu este in regula ce face acest samsar, cu siguranta nu iti va mai trimite nimic! Asa se intampla cand va incrcati cu samsari in loc sa dati un ban pe o masina noua sau pe una rulata de la dealer autorizat.
De raspuns iti mai raspunde la telefon?

| Simpatic a răspuns (pentru Simpatic):

Scuze acum am citit daca ai restul de acte adica talonul si cartea masinii, nu este de plangere la politie dar nu stiu cum vei putea plati impozit e auto, daca nu iti trimite fiscalul inseamna ca are de platit impozit pe masina ...fraierul, cu siguranta aceasta masina este cu susta si sigur nu el este proprietarul in actele masinii.
Cum spuneam nu ai de ce sa te ingrijorezi daca ai restul de acte, in schimb nu stiu cum poti intra in posesia autovehiculului adica sa iti fie luat in evidenta la fisc daca nu ai contract de vanzare cumparare...dar poate stie unul dintre utilizatorii de aici.

| ASMA14 explică (pentru Simpatic):

Din fericire mi-au ajuns azi actele!?

| Simpatic a răspuns (pentru ASMA14):

Ma bucur pentru tine pe viitor sa nu te increzi in straini pentru ca nu toti au caracter!