| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor!
Cine conduce de fapt lumea?
Cine credeţi că deţine puterea absolută pe planetă?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Masonii! http://ro.wikipedia.org/wiki/Francmasonerie
Mugur Isărescu este unul dintre ei, a fost și Florian Pittiș.
Pa, pa.

10 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Din cate mi-am dat seama aceasta lume este condusa de evrei si de masoni!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Lumea este condusă de Satan Diavolul, el este Dumnezeul acestei lumi.

| M25M a răspuns:

Cei care detin cei mai multi bani, as merge deci pe corporatiile bancare.

| Kaℓi a răspuns:

La ce haos e, cred ca nimeni.

| WhiteLife a răspuns:

Buna!

Puterea e detinuta de Satan, pentru ca marea majoritate l-a ales ca si conducator.

| DraudeS a răspuns:

La nivel spiritual, este un Dumnezeu pe acolo. La nivelul nostru, masoneria.

| BrokenArrow a răspuns:

Eu.

| Igama a răspuns:

Clar masonii si iluministii

| marinelpop a răspuns:

Cine guvernează în realitate lumea?
Mulţi oameni ar răspunde la această întrebare cu un singur cuvânt: Dumnezeu. Este interesant însă că în Biblie nu se spune nicăieri că Isus Cristos sau Tatăl său sunt adevăraţii conducători ai acestei lumi. Dimpotrivă, Isus Cristos a declarat: „Conducătorul acestei lumi va fi aruncat afară". Şi a adăugat: „Vine conducătorul lumii. El n-are nicio putere asupra mea" (Ioan 12:31; 14:30; 16:11).
Aşadar, conducătorul acestei lumi i se împotriveşte lui Isus Cristos. Cine ar putea fi el?
Un indiciu oferit de situaţia mondială
În pofida eforturilor depuse de oamenii bine intenţionaţi, omenirea a suferit foarte mult de-a lungul istoriei. Din acest motiv, oamenii profunzi s-au întrebat asemenea regretatului editorialist David Lawrence: „«Pace pe pământ», aproape toată lumea doreşte acest lucru. «Bunăvoinţă faţă de oameni», aproape toate popoarele lumii sunt animate de acest sentiment. Atunci, care e problema? Dacă oamenii nutresc în mod natural aceste dorinţe, de ce constituie războaiele o ameninţare?".
Pare paradoxal, nu-i aşa? Deşi dorinţa naturală a oamenilor este să trăiască în pace, ei se urăsc şi se ucid — şi cu câtă sălbăticie chiar! Să ne gândim la numeroasele acte de cruzime comise cu sânge rece. Oamenii au recurs la camere de gazare, lagăre de concentrare, aruncătoare de flăcări, bombe cu napalm şi alte metode îngrozitoare pentru a se tortura şi masacra fără milă.
Cum credeţi că este posibil ca oamenii care tânjesc după pace şi fericire să manifeste atâta cruzime? Ce forţe îi îndeamnă la fapte oribile sau îi manipulează pentru a-i aduce în situaţii în care să comită atrocităţi? V-aţi întrebat vreodată dacă nu cumva există o putere invizibilă rea care îi conduce pe oameni spre astfel de acte de violenţă?
Conducătorii lumii sunt identificaţi
Nu este nevoie să facem presupuneri, întrucât Biblia arată clar că o persoană inteligentă invizibilă conduce atât oamenii, cât şi naţiunile. Biblia spune: „Întreaga lume zace în puterea celui rău" şi îl identifică astfel: „Cel numit Diavol şi Satan. . . induce în eroare întregul pământ locuit" (1 Ioan 5:19; Revelaţia 12:9).
Odată, când a fost „ispitit de Diavol", Isus nu a pus la îndoială faptul că Satan este conducătorul acestei lumi. Biblia explică ce s-a întâmplat: „Diavolul l-a dus. . . cu el pe un munte neobişnuit de înalt, i-a arătat toate regatele lumii şi gloria lor şi i-a zis: «Toate aceste lucruri ţi le voi da ţie dacă te vei prosterna şi te vei închina o dată înaintea mea». Atunci Isus i-a zis: «Pleacă, Satan!»" (Matei 4:1, 8–10).
Să ne gândim: Satan l-a ispitit pe Isus oferindu-i „toate regatele lumii". S-ar fi putut spune că oferta lui Satan a constituit o ispită dacă Satan nu ar fi fost, de fapt, conducătorul acestor regate? Sigur că nu. Şi observaţi că Isus nu a negat că toate aceste guverne lumeşti erau ale lui Satan. Isus ar fi făcut acest lucru dacă Satan nu ar fi avut nicio putere asupra lor. Aşadar, Satan Diavolul este în realitate conducătorul nevăzut al lumii! De fapt, Biblia îl numeşte „dumnezeul acestui sistem" (2 Corinteni 4:4). Totuşi, cum a ajuns o persoană atât de rea în această poziţie influentă?
Cel ce a devenit Satan era un înger creat de Dumnezeu, dar care a început să invidieze poziţia ocupată de Dumnezeu. El a contestat legitimitatea guvernării lui Dumnezeu. În acest scop, el s-a folosit de un şarpe pentru a o înşela pe prima femeie, Eva, determinându-i pe ea şi pe soţul ei, Adam, să asculte de ordinele sale, nu de Dumnezeu (Geneza 3:1–6; 2 Corinteni 11:3). De asemenea, el a afirmat că va putea să-i îndepărteze de Dumnezeu pe toţi descendenţii lui Adam şi ai Evei. Astfel, Dumnezeu i-a acordat lui Satan timp ca să-şi dovedească afirmaţiile, dar Satan nu a reuşit acest lucru (Iov 1:6–12; 2:1–10).
Este demn de remarcat faptul că Satan nu este singur la guvernarea lumii. El a reuşit să-i convingă pe unii dintre îngeri să i se alăture în răzvrătirea împotriva lui Dumnezeu. Aceştia au devenit demoni, complicii Diavolului. Biblia vorbeşte despre ei, când îi îndeamnă pe creştini: „[Rămâneţi] neclintiţi împotriva maşinaţiilor Diavolului. Fiindcă avem de luptat nu împotriva sângelui şi a cărnii, ci împotriva conducătorilor mondiali ai acestui întuneric, împotriva forţelor spirituale rele din locurile cereşti" (Efeseni 6:11, 12).
Împotriviţi-vă spiritelor rele
Aceşti conducători mondiali răi, nevăzuţi sunt hotărâţi să înşele întreaga omenire, ca s-o îndepărteze de închinarea la Dumnezeu. O modalitate prin care spiritele rele fac acest lucru este promovarea ideii că există viaţă după moarte, deşi Cuvântul lui Dumnezeu arată cu claritate că morţii nu sunt conştienţi de nimic (Geneza 2:17; 3:19; Ezechiel 18:4; Psalmul 146:3, 4; Eclesiastul 9:5, 10). Astfel, imitând vocea cuiva mort, un spirit rău poate vorbi cu rudele sau cu prietenii rămaşi în viaţă folosindu-se fie de un medium, fie de o „voce" din domeniul invizibil. „Vocea" pretinde că este cel decedat, dar, în realitate, este un demon!
Aşadar, dacă auziţi vreodată astfel de „voci", nu vă lăsaţi înşelaţi. Respingeţi tot ceea ce vă spune şi repetaţi cuvintele lui Isus: „Pleacă, Satan!" (Matei 4:10; Iacov 4:7). Nu permiteţi dorinţei de a şti ce se află în lumea spiritelor să vă aducă în legătură cu demonii. Aceste legături înseamnă, de fapt, spiritism, iar Dumnezeu îi avertizează pe închinătorii săi să nu se implice în nicio formă de spiritism. Biblia condamnă pe oricine „ghiceşte,. . . consultă un medium sau un prezicător. . . [ori] întreabă morţii" (Deuteronomul 18:10–12; Galateni 5:19–21; Revelaţia 21:8).
Întrucât spiritismul aduce o persoană sub influenţa demonilor, trebuie să respingeţi toate practicile spiritiste, oricât de amuzante sau de atrăgătoare ar părea. Printre aceste practici se numără consultarea globului de cristal, folosirea planşetelor Ouija, percepţia extrasenzorială, cititul în palmă (chiromanţia) şi astrologia. În casele care le devin teritoriu, demonii produc zgomote şi alte fenomene fizice.
În plus, spiritele rele profită de înclinaţiile păcătoase ale oamenilor, promovând producerea de literatură, filme şi programe de televiziune care prezintă acte sexuale imorale şi nefireşti. Demonii ştiu că gândurile rele, dacă nu sunt eliminate din minte, vor prinde rădăcini şi îi vor determina pe oameni să se comporte imoral, asemenea lor (Geneza 6:1, 2; 1 Tesaloniceni 4:3–8; Iuda 6).
Este adevărat că unii iau în râs ideea că lumea actuală este condusă de spirite rele. Totuşi, lipsa lor de credinţă nu ne surprinde, întrucât Biblia spune: „Şi Satan se preface într-un înger de lumină" (2 Corinteni 11:14). Cea mai perfidă viclenie a sa este să-i facă pe mulţi să creadă că el şi demonii săi nu există. Dar nu vă lăsaţi înşelaţi! Diavolul şi demonii lui există şi trebuie să vă împotriviţi lor în permanenţă (1 Petru 5:8, 9).
Dar, din fericire, Satan şi hoardele sale nu vor mai exista multă vreme! Biblia spune: „Lumea [inclusiv demonii care o conduc] trece. . . , dar cine face voinţa lui Dumnezeu rămâne pentru totdeauna" (1 Ioan 2:17). Ce uşurare va fi când această influenţă nelegiuită va fi îndepărtată! Să ne numărăm deci printre cei care înfăptuiesc voinţa lui Dumnezeu şi care vor trăi veşnic în lumea Sa nouă şi dreaptă (Psalmul 37:9–11, 29; 2 Petru 3:13; Revelaţia 21:3, 4).

| AwakenTheMonster a răspuns:

Nimeni, mă, nimeni.
Eşti propriul stăpân, momentan.