| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Voi ce ați face dacă ați fi in următoarea situație?
Sunt anul 3 la arhitectura și mă susțin singură, din bursa.Parintii nu îmi dau un leu, nu mi-au dat nici în liceu. Dar a fost greu, din 600 de lei bursa, 250 e căminul (și sunt la buget) și din 350, cam 100 sunt de obicei materialele. La cat de scumpe sunt toate, vă dați seama ce greu e să mai și trăiești.
Din păcate, am o materie anul asta de care nu pot trece, nu o înțeleg, am luat in sesiune doar 9, 8 și 10, dar la materia asta am 4. Când am văzut nota am izbucnit în plâns. E frustrant pentru că m-am chinuit sa învăț, am lucrat temele suplimentare, am mers la toate orele și am mers și la pregătire pentru examen. Și văd că nu pot, e așa frustrant că sunt prea proasta sa trec la materia asta. Nu am mai pățit sa am restanță.
Nu as fi așa panicata, daca nu ar fi vorba de bursa. Am pierdut bursa, nu mai am nici o sursa de venit.Iar o slujbă care sa se plieze pe programul de la facultate nu am găsit, caut de 3 ani.
Sunt disperata, ce pot sa fac? Nu am nici un ajutor, nu știu pe unde să scot camasa, mi-e rușine de mine. M-am saturat să mă chinui cu banii, dar nici nu vreau sa abandonez facultatea, asta e ce vreau sa fac.
Plâng zilnic, sunt stresata cu banii (asta dintotdeauna, nu din cauza restanței) și neputința mea de acum mă scoate din minți.
Sunt sincer geloasa pe colegii mei, care au părinți care îi susțin, au laptopuri ca lumea sa lucreze pe ele, mănâncă pe la fast food și restaurant, ies la cafea și eu de abia am bani sa trec strada, nu mi-am permis niciodată să ies la o cafea sau sa mănânc o shaorma macar, că e prea scumpă(și faza e că nu apreciază deloc ce au).
Simt că nu mai pot continua, muncesc de la 14 ani, m-am chinuit tot timpul cu banii, am reușit în liceu să strâng ceva și m-au ajutat banii aia in primul an de facultate când m-am mutat în alt oraș, insa s-au terminat și un job nu am găsit aici. Nu vreau sa lipsesc de la facultate sau sa o neglijez, de aceea căutam un job sa pot lucra dimineață, part time, însă văd că orașul ăsta sta foarte prost cu locurile de munca. Nimeni nu angajează part time, toți vor full time.
Ce sa fac? Cum să mă adun? Pentru că am cedat psihic și nu mai pot. Mi -e rușine că nu mai sunt capabila sa mă întrețin, că nu pot sa trec un examen, că mă chinui.
Plâng incontinuu in ultimul timp, caut ca disperata un loc de muncă insa primesc doar răspunsuri de genul "nu angajam studenți" "nu angajam part time". Ce sa fac? Sunt total dezamăgită de mine, nu am muncit destul...
Mulțumesc!
P.s. îmi cer scuze daca pe alocuri mă repet sau nu sunt coerentă, insa in momentul de față nu mai pot gândi limpede, am vrut să mă și descarc in scris.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau parintii au obligatia de intretinere pana termini facultatea, dara fara a depasi varsta de 26 de ani.
Daca nu o fac de bunavoie poti sa-i dai in judecata, pentru a fi obligati sa contribuie la intretinerea ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă plângi descarci o tensiune nervoasă. Dar rezolvi problema?
Să pornești de la un principiu. Orice problemă are cel puțin o soluție.
Dacă ai apela acum la părinți, ce s-ar întâmpla?
În ce oraș locuiești? Nu există oraș sau localitate unde să nu existe cineva care să aibă nevoie de tine ca forță de muncă, chiar și part time.
Aveți un îndrumător de an la fac, să stai de vorbă cu el?
Sunt blocuri în oraș unde poți să mături scările?
Mai pot enumera 20 de variante pentru cazuri disperate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Despre ce oras discutam? Parintii aia ai tai... ce e in neregula cu ei? Alte rude care te-ar putea ajuta nu ai? Daca te descurci foarte bine cu engleza scris, s-ar putea sa am ceva ponturi pentru tine.
P.S. Nu am adus in discutie sugar daddies si video chat-ul, presupun ca nu ti-ai pus problema sa apelezi la asta.

| Nirvanaaa a răspuns:

Părinții sunt nevoiți sa te întrețină la facultate, dacă e singura facultate pe care ai făcut-o.
Cum adică pierzi bursa? La voi nu se calculează mediile finale la sfârșit de an când se dau restantele și măririle? Ai vorbit cu secretariatul?
Încearcă ceva pe freelancing, dacă te pricepi la limbi străine poți face traduceri, ești la arhitectura, poți pregăti copii pentru proba practica de la voi de la admitere.

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

Cauta un job remote pe care il poti lucra de acasa si o sa-ti fie usor sa te modelezi in jurul programului de la facultate. Pe Hipo.ro si Linkedin gasesti multe job-uri pentru studenti.
Din ce oras esti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca minti si stii unde se mai ascunde "Alex". Muncesti de la 14 ani, reuseai sa-ti iei un laptop. Exista job-uri care angajeaza studenti, dar nu le-ai gasit pe cele potrivite, si scuza ta ca nu poti da detaliile "la ce materie ai luat 4 cand ai note mari la celelalte" este ca "nu vorbesti coerent, gandesti limpede"? Oare incalc regulamentul site-ului, scriind astea. Eu nu stiu ce insemna "coerent" dar sa mentionez limbajul "decent" care vad ca il ai (.) Oamenii ajuta cu orice, cand poti fi decent.

| Daz01 a răspuns:

Situația descrisă de tine este foarte tristă, iar tristețea este cauză de lipsa ajutorului din partea părinților, aujor ce trebuie oferit necondiționat, mai ales că le-ai dovedit că meriți acest ajutor.
Faptul că nu reușești să înțelegi o materie nu înseamnă că ești proastă sau incompetentă și nu trebuie să te desconsideri pentru asta.
În ce oraș îți faci studiile? Dacă este un oraș mare sigur găsești ceva de muncă care să-ți asigure un venit minim să te descurci.
Ai relație? Dacă da, roagă-l pe iubitul tău să te ajute o perioadă.
Vorbește cu profesorul de la materia respectivă, spune-mi problema ta și că ai nevoie de un 5 (dacă nota 5 de ajută) să iei acești bani, bani care te ajută să supraviețuiești.

| Gabriela222244449999 a răspuns:

Cauta un job ca bonă sau curatenie in case. Mergi de la om la om.