| Kadamedo a întrebat:

Vreau sa ma angajez si am nevoie de "declaratie de somaj". Ce este aceasta si cum as putea sa o fac?

2 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Declaratie de somaj? probabil la ajofm

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU are ce "Declaratie de şomaj" să-ţi trebuiască la angajare!

Vezi actele necesare la angajare la linkul :
www.contacafe.ro/download/file.php?id=1350

Nici NU există o astfel de "declaraţie" în baza de date AJOFM - vezi linkul :
http://www.ajofm-bv.ro/index.php?c=formulare

Cel mult, probabil, angajatorul îţi cere o Declaraţie ( scrisă de mână ) cum că primeşti ajutor de şomaj ( dacă e cazul tău ) - oricum, nici aceasta NU îşi are rostul ( îţi poate solicita un cupon în baza căruia primeşti şomajul )...
Şi NU prea este relevantă şi nici legală;)
El, oricum, are OBLIGAŢIA să declare că te-a angajat!

Toate cele bune.