| 34asdfg76543jh a întrebat:

Vreau sa ma inscriu la doua facultati din domenii diferite. Daca parintii mei lucreaza in invatamant beneficiez de scutirea taxei de inscriere la ambele facultati?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.1/2011, beneficiezi de scutiri numai la o facultate, citez:
"(3) O persoană poate fi admisă şi înmatriculată ca student concomitent la cel mult două programe de studii, indiferent de instituţiile de învăţământ care le oferă. Orice subvenţie financiară sau bursă din fonduri publice se acordă, conform normelor legale în vigoare, numai într-o singură instituţie de învăţământ superior, pentru un singur program de studii. În cazul studenţilor care se transferă între universităţi sau programe de studii, subvenţiile urmează studentul."

| alessia5158 a răspuns:

Taxa de inscriere nu este si Nu poate fi asimilata unei 'subventii financiare" sau "burse din fonduri publice " asa cum intelege unul dintre userii respondenti prin citarea unui articol din L.1/2011.
Prin urmare, poti avea aceasta scutire la inscrierea la fiecare dintre cele doua facultati.Citeste metodologia de admitere la cele doua facultati si te vei convinge ca fiecare dintre ele acorda scutirea daca candidatul indeplineste conditiile scutirii de taxa.

| suntserios a răspuns (pentru alessia5158):

Eu iti zic ca beneficiezi doar la una, si iti zic din experienta. 3 prieteni am avut in situatia asta.

| alessia5158 a răspuns (pentru suntserios):

Probabil ca ai aplicat la doua facultati din cadrul aceleiasi Universitati sau la doua specializari din cadrul aceleiasi facultati. Fiecare Universitate face ce vrea cu veniturile ei extrabugetare --- chestie de autonomie!

| suntserios a răspuns (pentru alessia5158):

Chiar nu, erau 2 universitati diferite. la una taxa de inscriere era pe vremea aia 200 ron, la una 150 ron. prietenul meu a fost scutit doar de o singura taxa si a aleso pe cea de 200 ron

| Ceriik a răspuns:

Nu,nici vorba!

| d3men7zel a răspuns:

Nu

| ThePinkPant3r a răspuns:

Nu.