| XtremeMusic a întrebat:

Buna ziua, am avut un accident, am fost lovit intr-o curba de un sofer beat si fara asigurare, am fost 5 victime, eu mama si cumnatul meu am fost cu 45-50 de zile de ingrijiri medicale, ideea este ca am gasit un avocat, am semnat cu el ..si nu mi se pare ca este foarte bun, adica, este foarte negativist si nu ne ajuta sa facem rost de tot ce ne trebuie pentru a castiga cat trebuie in instanta, a devenit asa..pesimist de cand am schimbat mai multe clauze in contract care erau doar in beneficiul lui. INTREBAREA mea este la ce sume ne putem astepta ca si daune morale, materiale legata de situatia asta? Si alta intrebare, daca nu suntem fericiti cu avocatul putem renunta la el tinand cont de faptul ca in contractul semnat cu el (actul aditional la contract) scrie ca nu avem voie sa renuntam la contract, daca o facem el oricum va castiga 15 la suta din suma castigata in instanta

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa nu schimbati avocatul, el este interesat sa obtina o suma cat mai mare drept daune materiale si morale, avand in vedere contractul incheiat, cu cat va obtine mai mult pentru voi cu atat va obtine mai mult si pentru el.
Puteti schimba oricand avocatul si nu va trebui sa-i platiti onorariul de succes (acel procent de 15%), doar onorariul pentru cat a lucrat in dosar.

| XtremeMusic explică (pentru Ioandelasal):

Este adevarat, dar la inceput avea clauze in contract precum" activitatile fiduciare( monetare) pot fi incasate de cabinet in numele clientului, si dupa ce. I am cerut sa modifice toate aceste lucruri s-a schimbat la fata, a zis ca nu e nici o problema si a inceput sa se comporte gen ". Azi sunt ocupat, maine sunt plecat". Ii ziceam sa ne traga ceva la imprimanta, zicea ca da si uita … si e. Foarte pesimist,
Spune ca mai mult de 150 milioane nu putem castiga cu 45 de zile de ingrijiri medicale

| mi25 a răspuns:

Faceti o plangere la baroul avocatilor. Consider ca introdus o clauza ilegala in contract.