| AfloareiRazvan a întrebat:

Buna ziua. Am cateva intrebari despre testamentul notarial.

-Ai voie sa instrainezi bunuri imobile care sunt trecute pe testament?
-Testament (update) anularea/modificarea unui fost testament.
-Daca urmasul de pe testament moare averea revine copiilor lui?

Multumesc anticipat.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe timpul vietii testatorului (cel care face testament) acesta poate vinde orice bun trecut in testament si poate anula sau modifica testamentul dupa cum vrea (sa lase mai mult sau mai putin, sa adauge si alte persoane, etc).
Daca beneficiarul testamentului moare inainte de decesul testatorului atunci testamentul nu mai este valabil si intervine mostenirea legala sau testatorul poate face alt testament.
Exceptie este cazul ca testatorul a testat si pentru copiii beneficiarului.