| adimihai a întrebat:

va rog daca ma puteti ajuta si pe mune cu o informatie! am primit o mostenire facut cu testament notarial, autoritate tutelara,politie, martori. fratele defunctei a deschis proces pentru anularea testamentului invocand ca defuncta nu era in deplinataeta facultatilor mintale, lucru de altfel neadevarat! are vreo sansa de castig? va multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are sansa sa castige doar daca dovedeste lipsa discernamantului la momentul intocmirii testamentului, dar este o sansa mica, avand in vedere ca este act notarial si notarii au obligatia sa se asigure de integritatea mentala a clientului.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, fratele defunctei are ceva şanse de câştig; chiar dacă sunt mai reduse, totuşi există - în România ORICE este posibil sad
Asta dacă reuşeşte să dovedească ( cu înscrisuri medicale şi, eventual martori ) lipsa discernământului defunctei la momentul respectiv.

Pentru a evita această situaţie, dvs. ar fi trebuit să vă "asiguraţi" ( la momentul respectiv ) obţinând o Adeverinţă medicală ( de la medicul specialist sau de la medicul de familie ) că defuncta se afla ( la momentul întocmirii Actului de Donaţie ) în deplinătatea facultăţilor mintale!
Deoarece NU aţi făcut-o, i-aţi lăsat reclamantului această "portiţă" de a ataca Actul de Donaţie sad

Ar fi INDICAT ca, măcar acum, să încercaţi să faceţi rost de o astfel de Adeverinţă.

Toate cele bune.

| vioricavio a răspuns:

Nu prea sunt sanse. Un testament nu prea poate fi atacat in instanta.