| DianaRaluca90 a întrebat:

Buna ziua! Am cumparat un teren ce are poarta si gard la frontul stradal..vecinul ne cere bani spunand ca el a contribuit alaturi de vechiul proprietar la constructia gardului si portii, i-am spus sa discute cu acesta, ce treaba avem noi? Noi asa l-am cumparat! A zis ca el nu are treaba cu el ci cu noi si ameninta sa scoata poarta si gardul, chiar si pomii.Ce putem face in acest caz, devine agasant

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vecinul a construit gardul si poarta la strada? Este foarte ciudat.
In primul rand vorbeste cu vanzatorul, pentru a afla situatia reala, daca este adevarat ce spune vecinul atunci vanzatorul trevuia sa-i plateasca gardul si poarta.
Cand ai cumparat ai platit totul, inclusiv gardul si poarta, asa ca nu datorezi nimic vecinului.
Daca te mai ameninta spune-i ca o sa-i faci plangere penala pentru infractiunea de amenintare, la fel o sa-i faci si daca distruge ceva din gard sau poarta si nu cred ca va risca sa-ti mai faca probleme.

| DianaRaluca90 explică (pentru Ioandelasal):

Gard comun nu este intre proprietati, da, vecinul a contribuit cu materiale la constructia portii si gardului de la strada, nu stiu ce s or fi inteles ei ca vecini.I- am spus sa-si ceara drepturile de la acela, nu de la noi. Vecinul zice ca vrea sa ne intelegem, prin asta face referire la bani, i -am spus ca nu are ce sa ceara de la noi, raspunsul lui a fost: sa nu va mirati daca intr-o zi vedeti poarta scoasa.
Dorim sa ne construim casa acolo, vom face gard intre noi si atunci sper sa se linisteasca.

Bula
| Bula a răspuns:

Gardul despartitor este proprietate comuna intre vecini si face parte ca atare din terenul vandut (bun comun cu vecinul).
Gardul si poarta de la strada apartine doar proprietatii (terenului).
Daca terenul a fost vandut, atunci inseamna ca, in pret au fost incluse si proprietatile aflate pe el (inclusiv gardurile si constructiile).
Ca urmare, vecinul tau poate cere bani DOAR de la vanzatorul terenului, daca i-a ramas dator.
Tu ai primit terenul si ai datorii DOAR daca sunt inscrise in "Foaia de sarcini" din Cartea Funciara, care le-ai preluat prin "Contractul de Vanzare-cmparare".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din momentul in care ai cumpărat proprietatea cu actele legale dacă el ia poartă îi face o plângere penala pentru furt. Problemele sa le rezolve cu cel care ți a vândut pământul.

| gabicoo a răspuns:

Cere-i să aducă dovezi. Dacă nu are și mai mult că sigur că nu are îi faci plângere la poliție și parchet.

| ValentinMihai78 a răspuns:

În primul rând să aveți un telefon mobil să înregistrați orice discuție de amenințare a "vecinului". Dar, cereți vânzătorului dovezi scrise că ceea ce reclamă vecinul a fost făcut la comun acord și dacă s-au achitat cheltuielile de construcție.
Apoi, cu înregistrarea audio-video mergeți la postul de poliție din sat, comună și depuneți plângere, dar contactați și un avocat.
Dar, ținând cont că sunteți proprietari ai proprietății, dacă individului îi dă în cap să distrugă ceva, doar îl filmați, sunați la 112 și așteptați autoritățile. Iar, în cazul în care intră în curte, dați cu spray paralizant pentru a-l potoli, căci nu va avea ce să vă facă, căci fapta lui intră la violare de proprietate.