| miny1234 a întrebat:

Am lucrat 1an si 6 luni, cu jumatate de norma, 4 ore pe zi. Pot beneficia de somaj?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti beneficia, deoarece nu indeplinesti conditia de stagiu, in situatia ta ai facut doar 9 luni de stagiu si se cer 12 luni din ultimele 24 de luni anterioare, conform art.34 din L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(1^2) Pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncă cu timp parţial, stagiul de cotizare prevăzut la alin. (1) lit. a) se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncă cu timp parţial."