| Sebi200a a întrebat:

Bună ziua, am o întrebare, acum 3 luni am fost prins la furat de lemne noapte, cu 3 băieți,pe mine m-au chemat,neștiind eu că ei vor sa fure,ei înainte de asta au mai furat,deci nu sunt la prima abatere, asta e prim mea abatere în toți anii ăștia. Proprietarul lemnelor a cerut doar sa le plătim, nu a avut alta pretenție, pe mine m-au chemat de la politie sa dau declarație, iar pe ei i-au chemat acum 2 luni,sunt ultimul care da, pot sa patesc ceva? Va mulțumesc, mi-a zis polițistul sa nu mai fac prostii

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca proprietarul nu a depus plangere penala nu o sa patitii nimic, daca platiti paguba.

| Sebi200a explică (pentru Ioandelasal):

Lor îi sau făcut doar penal pentru asta deoarece au mai ajut antecedente penale, tot din cauza la furat

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sebi200a):

In acest caz depinde ce o sa hotarasca organul de urmarire penala.
Daca respectivii recunosc ca tu n-ai stiut ca este vorba de furt se va clasa dosarul sau se va renunta la urmarirea penala in cazul tau.

| Sebi200a explică (pentru Ioandelasal):

Am înțeles, eu nu au recunoscut în declarație, eu mâine trebuie să merg

| darrio2007 a răspuns:

Băi băiatule, ti-ai facut alt cont?
De ce nu te linistesti cu raspunsurile astea tampite?

| darrio2007 a răspuns:

Vorbeste frumos, tinere. Aici raspunzi la subiectul intrebarii. Daca nu stii nu raspunzi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde... In principiu, daca prejudiciul se recupereaza, iar reclamatiile se retrag, nu mai ai ce pati.
Insa daca prin "furat lemne" te referi si la taiere ilegala, poti fi acuzat de incalcari ce tin de ocolul silvic. Aia pot face o reclamatie prin care tu poti fi tras la raspundere, daca s-au taiat arbori nemarcati.

| Sebi200a explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu am tăiat nimic, le-am încărcat doar, eu neștiind in ce mai bag, persoana aia și-a retras reclamația de 3 luni de când le-am luat, a sunat doar la politie, și i-au spus doar sa le plătim