| Valentin5 a întrebat:

Buna ziua, am si eu o intrebare. Daca am inchiriat un apartament fara contract, am platit 1+1, am stat doar 1 luna de zile si proprietarul vrea maine sa vina sa imi dea depozitul si sa plec. Intrebarea mea este, daca eu vreau sa mai raman o luna pe acel depozit insa proprietarul nu vrea si vrea sa ma dea afara, el poate maine sa cheme politia si sa ma dea afara? Avand in vedere ca nu avem un contract scris?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tocmai pentru ca nu ai contract de inchiriere te poate da afara fara judecata, va sustine ca ocupi abuziv apartamentul. Si daca nu pleci te poate acuza de violare de domiciliu, asa ca fa bine si pleaca.
Daca aveai contract nu te putea da afara fara un preaviz.

| Valentin5 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru Raspuns, o sa iau in Considerare acest lucru.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, poate chema politia sau, mai rau, poate cere o hotărâre judecătorească pe care sa o puna in aplicare printr-un executor judecătoresc. Spun mai rau pentru ca atat cheltuielile de judecata cat si executarea se vor face pe costul tău.

| darrio2007 a răspuns:

Nu va chema Politia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara contract poate face cam ce vrea. Nu te protejează absolut nimic.