| xenotomix a întrebat:

Am si eu o intrebare:stiti cumva de la cati ani se poate lucra part-time in Romania?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii de la 16 ani te poti angaja singur iar de la 15 ani numai cu acordul parintilor, citez:
"Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã.
(4)Încadrarea în muncã a persoanelor puse sub interdicţie judecãtoreascã este interzisã.
(5)Încadrarea în muncã în locuri de muncã grele, vãtãmãtoare sau periculoase se poate face dupã împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncã se stabilesc prin hotãrâre a Guvernului."
Aceste prevederi se aplica indiferent ca angajarea este cu norma intreaga sau cu timp de munca partial.

5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

De la 15 ani in sus, este permisa angajarea tinerilor.In cazul tinerilor de pana la 18 ani, durata timpului de munca poate fi de doar 4-6 ore/zi si de 30 ore/saptamana.Aceasta durata, este echivalentul duratei normale de 8 ore/zi, deci salariul ar trebui sa fie ca pentru durata normala de 8 ore/zi.
Crezi ca o sa gasesti persoane dispuse sa plateasca pentru 4ore/zi, ca pentru 8 ore/zi? Deci, poate, vei accepta la negru sa lucrezi! Daca vei fi prins si tu poti sa fii tras la raspundere pecuniara, ca si angajatorul.

| MeConstantine a răspuns:

Oficial de la 16 ani poti lucra cu carte de munca in Romania, neoficial poti lucra de la 14 ani ca sa nu intri la minori si tot neoficial poti lucra de la ce varsta iti doresti daca cel care te angajeaza accepta si are nevoie de oameni ca tine numai ca parintii vor trebui sa isi ofere acordul (daca esti minor) atat.

| pietrean a răspuns (pentru MeConstantine):

Legea 53/2003 art 13 pc (1):de la 16 ani angajare cu carte de munca, pc(2) de la 15 ani, doar cu acordul parintilor.
Sub 15 ani, este interzisa angajarea cu carte de munca.

| MeConstantine a răspuns (pentru pietrean):

Sunt de acord cu tine nu neg. Vorbim de carte de munca si vorbim de acordul parintilor si vorbim si cu deschis adica la un fel de negru dar cu acordul parintilor. Se poate gandeste-te ca daca nu ar fi si asa copii nu ar mai face prezentari de moda ca nu ar avea voie sa lucreze in modeling. Este legea dar totodata se poate, depinde si de mica -marea intelegere

| Victorita-Maria_Corleciuc_1997 a răspuns:

De la 16 ani poti lucra part-time cu acordul parintilor :*!