Întrebare recomandată | CRIMO a întrebat:

Buna ziua!

Am si eu o intrebare.
Sunt pensionata pe caz de boala gradul trei cu drept de munca conform legii de 4 ore pe zi.Lucrez de 4 ani si ceva cu carte de munca.
Intrebarea este urmatoarea : daca trebuie sa ma duc eu la casa de pensii pentru o recalcurare a pensie, tinand cont ca mi s-a mai marit vechimea, sau pensia ramane asa pana ajung la limita de varsta conform legii.
Multumesc anticipat celor care vor citii si-mi vor raspunde!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia ramane aceeasi si stagiul actual de cotizare o sa fie luat in calcul, in baza adeverintei de la locul de munca, la calcularea pensiei pentru limita de varsta, la data cand o sa indeplinesti aceasta conditie.

| CRIMO explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns!

| CRIMO explică (pentru CRIMO):

Vreau sa stiu si eu unde am doua raspunsuri la intrebarea mea? Aceasta intrebare este adresata echipei de la TPU.