| croissant a întrebat:

am si eu o problema. Nu sunt asigurata la medicul de familie. Acum doua saptamani am adus adeverinta de la locul de munca la medicul de familie. Am verificat acum si stuatia este aceeasi, nu sunt asigurata. Cine e de vina? Si ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde ce vârstă ai. Dacă muncești presupun că ești majoră. Dacă angajarea este cu contract pe perioadă nederminată, cu alte cuvinte definitivă, și chiar dacă nu, angajatorul trebuie să plătească CASS pentru tine. Din acel moment figurezi ca asigurată la CASS. Apoi CASS îți eliberează un card de asigurat CASS și un cod de acces. Cu el mergi la medicul de familie și ceri să te înregistreze ca pacient asigurat al lui.
Astfel dacă angajatorul nu a făcut aceste demersuri și nu a plătit pentru tine, să ceri să o facă. Dacă nu o face încep problemele.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu esti de vina, ca nu ti-ai facut actele de asigurare si nu ai platit imediat.
Compania pentru care lucrezi, iti opreste taxele si le trimite la departamentele aferente, dupa ce luna s-a incheiat, nu la 2 saptamani de la angajare.

| Andreeush a răspuns:

Tu ești de vină că nu ți-ai facut actele.