| andreeaMaria99 a întrebat:

Buna ziua!
Am unele nelamuriri cu privire la mandatul de arestare european. In cazul in care tara care a trimis mandatul cere ca pedeapsa sa fie facuta de catre inculpat in Romania, aceasta ramane aceeasi sau se mareste in functie de legile tarii noastre? Adica intrand in competentele Romaniei, aceasta este obligata sa respecte durata emisa de statul care a trimis mandatul (respectiv Cehia), sau o modifica in functie de legislatia noastra?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tara respectiva nu poate cere ca pedeapsa sa fie executata in Romania inainte ca inculpatul sa fie condamnat de o instanta din tara respectiva.