| Aditu94 a întrebat:

Buna ziua,
Care ar fi pasii sa prelungesc dosarul de chirie, daca atat doamna cat si eu nu mai avem contractul de inchiriere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de ce n-ai spus asta de la inceput, ai intrebat cu totul altceva!
Daca primul contract a ajuns la termenul pentru care a fost incheiat nu mai trebuie reziliat, a incetat prin implinirea termenului.
Daca nu s-a specificat termenul atunci poate fi reziliat in 2 moduri:
1.Cu acordul ambelor parti, respectiv tu si proprietarul.
2.Printr-o notificare cu un preaviz stabilit in contract sau conform Codului civil (daca in contract nu era prevazuta perioada de preaviz), citez:
"ART. 1.824. Închirierea făcută fără determinarea duratei
(1)Atunci când contractul de închiriere s-a încheiat fără determinarea duratei şi nu s-a convenit altfel, chiriaşul poate denunţa contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz care nu poate fi mai mic decât sfertul intervalului de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei.
(2)În cazul prevăzut la alin. (1), locatorul poate denunţa contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz care nu poate fi mai mic de:
a) 60 de zile, dacă intervalul de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei este de o lună sau mai mare;
b) 15 zile, dacă intervalul de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei este mai mic de o lună.
  ART. 1.825.Denunţarea închirierii încheiate pe durată determinată
(1)Dacă închirierea este pe durată determinată, locatarul poate denunţa unilateral contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz de cel puţin 60 de zile. Orice clauză contrară este considerată nescrisă."

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incheiati un nou contract de inchiriere, daca niciunul nu mai detineti un exemplar din vechiul contract.

| Aditu94 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc, iar in cazul in care se doreste reziliere de contract in cazul chiriasului, care primeste bani de chirie in MApN, dar nu mai are dansul ca si chirias cat si doamna care il tine in chirie, contract de chirie, care ar fi rezolvarea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Aditu94):

Aceeasi rezolvare, se incheie un nou contract de inchiriere.

| Aditu94 explică (pentru Ioandelasal):

Nu mai avem contractul de chirie,insa eu doresc sa reziliez contractul,pe motiv ca nu mai vreau sa locuiesc la dansa si sa duc la locul de munca o dovada,aceea de reziliere,un document care sa ateste ca nu mai stau la ea.iar dumneavoastra ziceti ca solutia e sa inregistrez un nou contract cu dansa,apoi, dupa ce il refac, cum se reziliaza? nu sunt intema, nu cunosc pasii procedurali de reziliere, de asta si intreb aici.

| Aditu94 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos, FUNDA!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Aditu94):

Si de ce n-ai spus asta de la inceput, ai intrebat cu totul altceva!
Daca primul contract a ajuns la termenul pentru care a fost incheiat nu mai trebuie reziliat, a incetat prin implinirea termenului.
Daca nu s-a specificat termenul atunci poate fi reziliat in 2 moduri:
1.Cu acordul ambelor parti, respectiv tu si proprietarul.
2.Printr-o notificare cu un preaviz stabilit in contract sau conform Codului civil (daca in contract nu era prevazuta perioada de preaviz), citez:
"ART. 1.824. Închirierea făcută fără determinarea duratei
(1)Atunci când contractul de închiriere s-a încheiat fără determinarea duratei şi nu s-a convenit altfel, chiriaşul poate denunţa contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz care nu poate fi mai mic decât sfertul intervalului de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei.
(2)În cazul prevăzut la alin. (1), locatorul poate denunţa contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz care nu poate fi mai mic de:
a) 60 de zile, dacă intervalul de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei este de o lună sau mai mare;
b) 15 zile, dacă intervalul de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei este mai mic de o lună.
  ART. 1.825.Denunţarea închirierii încheiate pe durată determinată
(1)Dacă închirierea este pe durată determinată, locatarul poate denunţa unilateral contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz de cel puţin 60 de zile. Orice clauză contrară este considerată nescrisă."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faceti un contract nou, mare scofala

| ReddY25 a răspuns:

Simplu,contract nou