| Mihaela030 a întrebat:

Bună ziua! Care este diferența între contractul individual de munca pe perioada nedeterminata și cel pe perioada determinata de 3 sau 6 luni?
Știu ca diferența e ca la cel pe perioada determinata colaborarea se termina după cele 3 sau 6 luni.
Dar ma refer dacă ai contrat pe perioada determinata poți sa îți faci o rata? Sau în cazul în care ramai însărcinată poți intra în concediu prenatal?
De ce prefera angajatorii sa facă contract pe perioada determinata?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diferentele sunt cele privind drepturile pe care le ai.
In cazurile expuse de tine poti intra in concediul de maternitate (prenatal si postnatal) doar daca ai cel putin 6 luni lucrate din ultimul an anterior concediului iar indemnizatia pentru cresterea copilului o primesti doar daca ai cel putin 12 luni lucrate din ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului.

| NLS a răspuns:

Ce a spus colegul, si in plus... pentru ca multi angajati renunta de bunavoie la colaborare dupa cateva luni, nefiind multumiti de conditii, de plata in raport cu volumul de munca, de colegi, de programul obositor, de distanta mare pe care trebuie sa o parcurga pana la firma (da, exista navetisti, am colegi care fac zilnic 50-70km doar dus), etc

Contractele pe durata nedeterminata nu mai pot fi atacate/desfacute la fel de usor, din orice motiv.

| dinaprilie a răspuns:

Prefera ca sa nu "aiba" probleme daca vor sa te dea afara SAU pur si simplu atat au preconizat ei ca au mevoie de angajat.

| Mihaela030 explică (pentru dinaprilie):

Pai spunea ceva de genul pentru 3 luni cu posibilitatea de prelungire, dar dacă prelungești tot câte 3 luni... Dar m-ar fi interesat și dacă ai aceleași drepturi cu cel nedeterminat (dacă poți sa îți faci o rata, sau sa ai indemnizație de creștere copil în cazul în care se întâmplă)

| dinaprilie a răspuns (pentru Mihaela030):

Drepturile sunt identice doar ca depinde daca banca este ok cu contract pe perioada asa scurta. Pentru indemnizatie crestere trebuie sa corizezi cel putin 12 luni inainte sa intri in concediu/sa ceri indemnizatia.

| Mihaela030 explică (pentru Mihaela030):

Da, ma refeream dacă ai acele 12 luni și se termina contractul acesta de 3 luni, dacă ai putea lua.
Multumesc frumos pentru răspunsuri