| Simu_Florin_1999 a întrebat:

ce se intampla daca un politist imi ia datele pana si numarul de la casa si unde locuiesc. Imi trimite amenda? Sau este doar un advertisment, daca este advertisment o sa mi-l trimita acasa?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca numai te-a legitimat nu se intampla nimic.
Doar daca ai savarsit o fapta, care constituie contraventie, iti poate trimite acasa procesul-verbal de contraventie cu amenda.
Pentru avertisment (nu advertisment) nu este obligatoriu sa-ti faca p.-v.c. si acesta putea sa ti-l dea pe loc.