| ValcoffDenis a întrebat:

Buna ziua, daca ai la tine un spray paralizant cu piper pentru autoaparare poti intra in magazin cu el fara sa-l folosesti sau daca in caz de te prinde cu el ce poti pati? E dosar penal sau amenda? Si mai e ceva daca vin mai multi pe tine ai voie sa-l folosesti pentru aparare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta de a avea la tine un spray paralizant, in anumite locuri si la anumite evenimente, este infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
Rezulta ca in magazin il poti purta, nefiind interzis de lege.
De asemenea il poti folosi si in autoaparare, conditiile sunt sa nu incepi tu atacul si apararea sa fie proportionala cu atacul.

| ValcoffDenis explică (pentru Ioandelasal):

Deci pot intra cu el in magazine fara sa folosesc eu ma refer ca daca sunt 2 -3 persoane si ma ataca pe strada pot sa folosesc sa ma apar ma gandeam sa nu imi faca dosar mie si daca ma prinde cu el ce pot pati fara sa fie folosit

| Ioandelasal a răspuns (pentru ValcoffDenis):

Probabil nu mi-ai citit atent raspunsul, acolo scrie foarte clar unde nu ai voie cu acel spray si ce poti pati daca te prind cu acesta in anumite locuri si la anumite evenimente sau daca il folosesti fara drept, respectiv tu ataci.

| LisaJulie a răspuns:

De ce ai nevoie de spray paralizant, te urmărește cineva? Dacă da poți merge la poliție sa depui plângere nu sa umbli cu spray-uri prin magazine

| ValcoffDenis explică (pentru LisaJulie):

Da am probleme cu niste tigani am depus si plangere dar mia sp daca nu-i cunosti nu are ce sa le faca pentru siguranta mea zic in caz ca sunt mai multi politia pana vine fuge si daca nu-i cunosti degeaba am zis doar asa daca este voie sal porti la tine pentru autoaparare in caz de cv

| LisaJulie a răspuns (pentru ValcoffDenis):

Asta este România! Atunci este justificat sa te aperi