| Mariaahh a întrebat:

daca am terminat liceul si am depus actele in termenul de 60 de zile pe lunile august si septembrie pot beneficia de somaj daca din octombrie mă duc la facultate?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti beneficia legal.
De altfel indemnizatia se acorda abia la 60 de zile de la inregistrare si luare in evidenta si atunci trebuie sa dai o declaratie, autentificata de notar, ca nu urmezi studii superioare. Daca minti in declaratie savarsesti infractiunea de fals in declaratii.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În acest caz, NU ai dreptul să iei şomaj nici pe acele luni!

Deocamdată NU ai depus nici un dosar pentru şomaj!
Acum ai depus dosarul pentru luarea în evidenţele AJOFM, ca să te înscrie ca persoană în căutarea unui loc de muncă :))
Dosarul pentru Ajutorul de şomaj se depune după 60 de zile de la această dată!

Iar dacă vei fi admisă la o facultate, atunci NU mai ai dreptul să depui al 2-lea dosar!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-de-liceu/

Toate cele bune!