| GEORGEL2012 a întrebat:

Am terminat liceul pe 6 august si am depus actele de somaj pe la jumatatea lunii septembrie iar dupa data de 1 noiembrie trebuie sa mai merg cu niste acte, oare de cat primesc somajul? primesc si din urma?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De unde ai scos aceasta?
Nu este adevarat, legea nu stabileste date calendaristice ci doar perioada de maximum 6 luni. Nu pierzi absolut nimic, indiferent de data cand incepe perioada de somaj.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei primi indemnizatia de somaj doar de la data depunerii actelor, aceea este data de inscriere la somaj, prima data ai fost doar pentru luarea in evidenta.

| GEORGEL2012 explică (pentru Ioandelasal):

Pai eu si toti absolventii trebuie sa primim somaj din septembrie pana in februarie respectiv 6 luni, daca eu primesc de la sfarsitul lui noiembrie, pierd 2 luni de somaj?
cum primesc somajul? prin posta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru GEORGEL2012):

De unde ai scos aceasta?
Nu este adevarat, legea nu stabileste date calendaristice ci doar perioada de maximum 6 luni. Nu pierzi absolut nimic, indiferent de data cand incepe perioada de somaj.

| express11 a răspuns:

Somajul incepe dupa ce depui toate actele, si iti da carnetul de somaj.