| pufulete2021 a întrebat:

Bună ziua, dacă vreau sa divorțez de soț și soțul nu e de acord, pot în lipsa lui și copilul de 1 an sa rămână la mine?

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E posibil sa poti dar trebuie sa dai banii inapoi sotului. Cei pe care i-ai dat parintilor tai. Poate de-aia se si poarta urat cu tine.

| pufulete2021 explică (pentru darrio2007):

I-a dat părinți banii înapoi, și nu știu cum sa-i zic ca as vrea sa divorțez, nu știu ce reacție face

| darrio2007 a răspuns (pentru pufulete2021):

Daca esti hotarata sa divortezi, va trebui sa ii spui.
E normal sa reactioneze prost, in asemenea situatie.
Sper sa nu fie si violent.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate asa ceva, ca legal ii poate aduce la el cand vrea.

Dar stai linistita ca va divorta el curand, ca nu va sta nimeni in casatorie cu o femeie care fura, minte si se comporta ca ultima jigodie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ce varsta ai?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Din pacate nu, trebuie sa initiezi o actiune in instanta, in urma careia foarte probabil vei primi copilul, dar custodia va ramane comuna si frai... viitorul ex-sot va fi obligat la plata unei pensii alimentare. Initiind actiunea de divort, tu esti cea obligata sa te prezinti, el nu e musai. P.S. Nu e nevoie de eu-stiu-ce-motive ca in filme. Te-ai trezit intr-o dimineata si nu ti-a placut de fata lui, e suficient. Bine, merge formularea aia cu diferende ireconciliabile. Iti recomand sa contractezi un avocat pentru editarea trimiterii in judecata si plimbatul actelor in numele tau. Pe mine m-a costat vreo 2300-2500 RON, nu mai stiu exact. Inca e in derulare actiunea la mine, e ceva similar ca la tine. Sa fii pregatita sa dureze niste luni bune, posibil intre 1 si 2 ani.
P.S. Intrebari ajutatoare:
1. Despre ce suma era vorba totusi la faza cu parintii?
2. Tu daca divortezi, ce o sa faci?
3. Ce studii/ocupatie are el/ce ai tu?

E mult mai bine sa faci miscarea asta acum cit e copilul mic, dar fii pregatita sa fie GREU si incepe sa iti faci un plan clar despre ce si cum vei face in continuare.

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa vorbești cu un avocat pentru detalii.

De divorțat poti sa divorțezi și fără ca el sa vrea, dar cu copilul e un pic mai greu.
Adică o sa il câștigi tu ca mama, dar trebuie un proces, o custodie comuna, iar dacă nu vrei custodie comuna trebuie sa demonstrezi ca e un tata denaturat ce îl pune în pericol.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Nu. Poate doar intr-un caz in care dovedesti ca e periculos pentru copil de exemplu ca te bate pe tine si el nu e in siguranta sau ca e alcoolic. Nu am trecut prin asa ceva dar din cate stiu, amandoi trebuie sa fiti prezenti iar in cazul in care el nu isi da acordul sigur poti sa divortezi, nu te tine nimeni cu forta dar nu fara sa stie el.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Acum am vazut in link ul pus de tine ce a facut nebuna laughing Hahaha. Ce inseamna sa te iei doar dupa o intrebare. Eram chiar revoltata ca femeia e jignita! Pacat de copil

| anonim3247 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Ei îi este frică că soțul va divorța și va lua și copilul.
Acum a pus întrebarea cum ar fi dacă ar divorța ea dar nu a spus și ce a făcut mai demult.
La un divorț normal copilul rămânea cu ea.
La ce a făcut cu banii ăia e cam mare problema pentru ea dacă ajunge la divorț.
Nu contează cine divorțează - ea sau bărbatul ei.

| MironMihaela a răspuns:

Puteti in instanta sa solicitati divortul si custodia exclusiva, daca aveti divezi ca a abuzat sau neglijat copilul, daca e alcoolic, cu probleme psihice, utilizeaza droguri, etc.

| pufulete2021 explică:

Vreau sa divorțez, îmi vorbește câteodată urat ma jignește, zice ca nu știu sa am grija de copil

| thankunext a răspuns (pentru pufulete2021):

Vorbeste cu un avocat, si eu cunosteam un cuplu asa si avocatul a facut presiuni si a strans dovezi ca e un om de rahat si pana la urma a putut divorta si fara el

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru pufulete2021):

Din pacate astea nu sunt motive pentru legile Romaniei atat de intemeiate incat copilul sa ramana doar la tine. Eventual tu fiind mamica ai mai multe sanse sa ramana la tine insa va fi custodie comuna

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru pufulete2021):

Si din cauza asta vrei sa divortezi ca iti vorbeste urit? Nu este un motiv solid pentru divort, daca era violent te batea da, era un motiv pentru divort dar altfel nu, tu esti de vina ca l ai acceptat si i ai facut si un copil, nu l ai cunoscut inainte de casatorie? Nu ai vazut ce fel de om este? Acum chiar daca divortezi copilul va ramane cu el si ar fi tragic pentru copil sa nu aibe ambii parinti, cauta o cale de impacare.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

laughing In primul rand nu o mai induce in eroare pe fata asta care probabil sufera ca barbacsu se poarta ca un c-cat cu ea. Ea poate chiar sufera, ca d asta a intrebat pe TPU cand putea sa vorbeasca de fapt cu o prietena. Nimanui nu ii e placut sa intrebe niste straini. In al doilea rand, de ce copilul ramane cu tacsu?! De unde stii tu? Copilul ramane 100% cu tatal daca ala dovedeste ca ea e un pericol pentru copil. Ca e betiva, drogata, nebuna cu DOVEZI clare. Poate el sa faca asta oare? Ei stiu, nu noi. N o mai induce in eroare, daca ii vorbeste naspa si o injura o jigneste sa plece acum cat mai poate. Ca o femeie sa divorteze trebuie sa astepte o palma?! Pai daca o injura pe ea si fisu e langa ei si aude e bine? Mai bine traieste fara tata decat cu un nebun care il face sa se bage sub plapuma cand incepe scandalul. TU ca mama ai tot dreptul sa iei decizii pentru copilul tau mai ales daca ambientul in care traieste e unul nasol.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Românii nu mai stiu altceva decat sa divorteze cum apar mici probleme gata asta este solutia divortul? Si divorteaza de ăsta ca o injură, dă de altul ca ea nu va ramane singură toata viata, face sex si face copil si cu altul, si la fel o sa fie ori o sa o injure si ăla ori o sa o bată, acum mai este si vina ei ca ăla nu o injură degeaba, dar ea spune ce i convine ei, ea in loc sa caute sa se impace cu sotul cauta divort ca ea asta vrea, si copilul in principiu trebuie sa stea cu mama dar de obicei am vazut ca la divort barbatii cer custodia copilului si deaici apar o sumedenie de neintelegeri, si mai este un aspect, ea vrea sa divorteze dar poate divorța fara acordul sotului?

| anonim3247 a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Înainte să o vezi ca o sfântă pe cea care a pus întrebarea - uite ce a făcut.
https://www.tpu.ro/......e-sotului/

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nuuu, i-am spus si eu ca nu merge fara sa stie el. Eu sunt insarcinata si am neintelegeri uneori cu sotul, ba chiar am avut si certuri mai serioase pana sa fiu gravida intr adevar dar nu m-am gandit sa il las niciodata, poate as accepta si injuraturi pentru copil insa fiecare femeie e diferita in felul ei. Ea daca se gandeste la divort probabil e o femeie mai slaba si nu suporta critici de genul. Daca isi doreste sa plece iti dai seama ca intr-un final o s o faca. Nici eu nu mi as lasa copilul fara tata mai ales de la varsta mica si sunt zile cand si pe mine ma enerveaza al meu de mi vine sa l arunc pe geam laughing Dar imi revin repede la realitate ca nu mai avem 18 ani sa ne dam block pe whatsapp si tot asa. Fiecare e in felul ei, poate nici ca mine nu e bine si nici ca ea. Dar ai dreptate mare cu tot ce spui.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreea99911818181):

Sarcină usoara, ce varsta ai?

| pufulete2021 explică:

Nus nebună, prostia aia am făcut din cauza ca el ma tine numai în casa deloc nu ma scoate în oraș măcar o data pe luna, numai în casa ma tine, abia ma lasă pana la magazin, el vrea doar sa stau cu copilu și lângă oala cu mâncare.