| alexxfloo a întrebat:

De curand proprietarul subsolului din blocul unde locuiesc a inchiriat spatiul unor antrenori de street dancing. Cand au repetitii eu aud muzica de la etajul 3, nu foarte tare dar e enervant sa tot auzi un bass, nu mai zic de saracii de vecini de la parter/etajul 1.

Prima intrebare: Au dreptul de a deranja locatarii in afara orelor de liniste? legea mi se pare ambigua:

25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22, 00-8,00 si 13, 00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;

Articolele 25 si 26 se deosebesc prin valoarea contraventiei si prin faptul ca in art. 26 se specifica in mod explicit de muzica.

A doua intrebare este, au voie sa desfasoare o activitate de acest gen fara acordul asociatiei?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Proprietarul respectiv nu avea voie sa faca asta fara acordul proprietarilor din Asociatia de proprietari.
Puteti reclama la politie de fiecare data si o sa fie amendati respectivii, pana o s-o lase balta.
P.S. Se aplica ambele puncte din L.61/1991, in functie de orele la care fac repetitii.

| alexxfloo explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc. Conteaza daca spatiul respectiv este denumit spatiu compercial in cadastru?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexxfloo):

Nu conteaza, tot trebuie acordul proprietarilor.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faceti o declaratie scris si semnata de locatari. Apoi mergeti cativa la politie cu declaratia.