| anonim_4396 a întrebat:

Eu, impreuna cu fratele meu beneficiem de pensie de urmas, in urma decesul tatalui, care nu era pensionar, muncea. Fiecare dintre noi primim cate 239 lei. Dosarul a fost depus in decembrie 2016, iar decizia a venit pe data de 11 ianuarie 2017. As dori sa aflu daca vom avea pensia minima de 400 lei si daca da, ce demersuri trebuie sa facem. Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La pensie de urmas nu exista pensie minima, asa ca veti avea pensia prevazuta in decizie, spui ca a venit decizia, asa ca afli din decizie ce pensie ai.

| Annamaria21 a răspuns:

Depinde cati ani de munca avea tatăl tau, poți avea pensia mai mare de 400 de lei daca el a muncit mulți ani si a cotizat la stat, si eu am depus acte pentru pensia de urmas luna trecuta, tatăl meu a lucrat de la 17 ani pana la 48 plus anii in care a lucrat in dubai cu carte de munca, mi au spus cei de la casa de pensii ca pensia o sa fie in jur de 900 de lei poate chiar mai mult, deci ti am spus, depinde de anii de munca si cred ca si de profesia pe care o avea, dar mai mica de 400 de lei nu cred ca o vei avea, la voi e mai complicat ca sunteti doi...

| petrica012 a răspuns:

Eu cred ca da dar mai bine ducetiva la casa pesi si aflati mai multe