| MJLO a întrebat:

Buna ziua,
In martie 2019 am scos bani dintr-un bancomat, am luat cardul si banii i-am uitat, m-am intors peste 3 min dar banii nu mai erau. Bancomatul se afla in interiorul bancii. Cei de la banca m-au informat ca banii au fost luati de catre un alt client dar nu-mi pot oferi datele acestuia.
M-au indrumat sa depun o plangere la politie, urmand ca ei (banca) sa ofere datele politiei la solicitarea acesteia.
In zilele urmatoare am depus o plangere la sectia de politie pe raza careia se afla banca, constituindu-ma parte civila intr-un eventual proces penal.
Au trecut 2 ani de cand am depus plangerea si de fiecare data cand solicit informatii despre caz primesc acelasi raspuns :
"in urma verificarilor efectuate a fost identificata lucrarea penala inregistrata sub numarul... 2021, numar unic... 2021 in care se efectueaza cercetari sub aspectul savarsirii infractiunii de,, furt ", fapt prev. si ped. de art. 228 alin. 1 din C. Pen., urmand ca la finalizarea cercetarilor, sa fie inaintat Parchetului de pe langa Judecitoria Sectorului 5 Bucuresti cu propunere legala.
Am impresia ca nu se misca deloc lucrurile si ca dosarul e uitat in vreun sertar.
Unde pot reclama acest lucru sau cum pot grabi un pic lucrurile?
Multumesc, o zi buna.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Secția de poliție un unde ai depus plângerea are un șef. Cere audiență la el.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai poti face nimic, prost ai fost tu ca ai uitat banii in bancomat, asa ceva nu se face te uiti atent ca nu ai 100 de ani, acum ai ramas cu paguba, din 2019, după 4 ani ce mai vrei sa recuperezi? Praful de pe tobă, ce sumă ai pierdut in bancomat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Șeful de politie al oricărei secții nu se poate implica peste politia judiciară. Politia judiciara lucrează sub supravegherea procurorului de caz. Ce poți face mai mult : o cerere la parchet către prim procuror. Sau mai bine plătești un avocat sa facă asta. Un avocat poate urgenta mult dosarul.

Cu cât o lălăie mai mult, cu atât mai bine pentru persoana care a luat banii deoarece faptele se prescriu după o anumită perioadă de timp.

| AmandinaDragan a răspuns:

Ala de a luat banii poate-i vreun politist hot. Fa plangere penala impotriva celor care s-au ocupat de caz. Ia si un avocat pentru a avea acces la dosar.

| MJLO explică:

Să ți-l bag pe al meu cornuț,
Adanc la tine-n puț.