| prehostoriccactus a întrebat:

Locuiesc in Brasov si recent m-am gandit sa imi iau o bicicleta pentru a merge la scoala si inapoi sau pentru plimbari in general. Problema este ca din cate am inteles este ilegal sa circuli cu bicicleta pe troturar, dar nu as incerca sa merg pe strada cu ea deoarece este o strada extrem de aglomerata pe care se circula cu viteza si pe care nu exista pista pentru biciclisti asa ca imi este frica sa ma aventurez( mai ales dimineata cand merg spre scoala si toata lumea merge la servici).
In Brasov exista foarte putine piste speciale pentru biciclisti, dar si alea sunt extrem de inguste si nici una din ele nu este in drumul meu zilnic.
Ar fi recomandat sa incerc totusi sa merg pe trotuar? Sau ce as putea face pentru a ramane in siguranta avand in vedere ca nu sunt foarte experimentata cand vine vorba de mersul cu bicicleta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este ilegal sa circuli cu bicicleta pe trotuar, conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 161.(1) Se interzice conducătorilor de biciclete:
a) să circule pe sectoarele de drum semnalizate cu indicatorul având semnificaţia "Accesul interzis bicicletelor";
b) să înveţe să conducă biciclete pe drumurile intens circulate;
c) să circule pe trotuare, cu excepţia cazului când pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;"
Amenda este destul de mare, de la 6 la 8 puncte-amenda, in prezent de la 870 lei la 1.160 lei.
Mai bine iti cumperi role, cei care merg cu role sunt asimilati pietonilor.

| sierra1 a răspuns:

Precis mai ai colegi care folosesc bicicleta. Întreabă-i și pe ei cum fac. Dacă ar fi să circulăm doar pe piste special amenajate, ar însemna să ne ducem bicicletele în brațe. Atenție la circulația pe drumul public. Sunt mulți idioți la volan. Pedalare plăcută.